Rekolekcje wielkopostne dla SP 5-8 oraz LO – dzień 1

Pierwszy dzień rekolekcji wielkopostnych upłynął w naszej wspólnocie szkolnej pod znakiem metafory drogi wiodącej do zbawienia.

Jak co roku nasze rozważania rekolekcyjne przyszło nam przeżywać w murach świątyni pw. Najświętszego Zbawiciela we Włocławku. O godz. 8:30 nastąpiło zawiązanie wspólnoty. Na początku zebranych powitał dyrektor ZSK – ks. dr Jacek Kędzierski. Nakreślił on program na najbliższe trzy dni kontemplacyjnych rozważań oraz zachęcił zebranych do regularnego uczestnictwa, będącego istotnym warunkiem należytego przygotowania do nadchodzących Świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

Następnie rozważania rekolekcyjne poprowadził nasz tegoroczny kaznodzieja – ks. dr Krzysztof Rogala pełniący w naszej diecezji posługę roli notariusza kurii oraz sędziego Sądu Kościelnego. W trakcie nauki rekolekcyjnej, mającej charakter interakcji z zebraną młodzieżą, ks. Krzysztof zaczął od definicji Wielkiego Postu – czasu przemijalności. Porównał on życie do drogi na której spotykamy znaki mające doprowadzić nas do jedynego słusznego celu, jakim jest zbawienie. Korzystając z przygotowanych symboli ikonograficznych, ksiądz rekolekcjonista próbował uzyskać od młodzieży znaczenie poszczególnych „znaków”, które niczym dobrze przygotowana mapa pozwalają nam, pomimo codziennych trudności, skutecznie dotrzeć do zamierzonego celu. Niezawodną mapą dla każdego chrześcijanina powinno być Pismo Święte, zaś drogowskazami wytyczne zawarte w dekalogu, którego poszczególne punkty przytaczała młodzież w odpowiedzi na pytania kierowane do niej przez naszego kaznodzieję. Nie mogło również zabraknąć odniesienia do roli modlitwy, która niczym dobry kompas zapewnia nam skuteczny kontakt z Bogiem. Naukę rekolekcyjną dnia I zakończył wspólny śpiew prowadzony przez nasz jedyny w swoim rodzaju chór szkolny pod batutą maestro Tomasza Centkowskiego.

Kolejną atrakcją był koncert w wykonaniu naszej absolwentki – p. Joanny Słowińskiej, która jest również absolwentką Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie śpiewu solowego. Podczas swego wystąpienia, p. Joanna, przy akompaniamencie swojej koleżanki p. Anieli Madery, wykonała poruszające interpretacje utworów doby klasycyzmu, romantyzmu, baroku, a kończąc na współczesności. Nie zabrakło dzieł Mozarta, Chopina, czy też kompozycji do tekstu św. Jana od Krzyża – wszystko to skrzętnie wplecione w ramy nurtu pieśni pasyjnych. Wszyscy zebrani mogli poczuć się choć przez chwilę niczym wyjątkowi goście największych sal operowych Europy… o ile nie świata.

Na zakończenie I dnia rekolekcji uczniowie klas 5-8 SP oraz LO udali się do Multikina na projekcję filmu „Opiekun”. Osią przewodnią tej produkcji jest postać św. Józefa oraz szczególne miejsce na duchowej mapie Polski – jego sanktuarium mieszczące się w Kaliszu. Ten film fabularny z elementami dokumentalnymi skupia się na kryzysie rodziny, roli priorytetów we współczesnym świecie oraz porusza tak uniwersalne kwestie jak zawierzenie w Bożą Opatrzność, przebaczenie drugiemu człowiekowi, umiejętność przyznania się do własnych błędów oraz zawrócenie ze ścieżki prowadzącej ku złudnemu szczęściu, które w obliczu odpowiedzialności często okazuje się być piękną fasadą pozbawioną gotowości do podjęcia poświęcenia dla dobra drugiej osoby. Najlepszym świadectwem entuzjazmu, z jakim młodzież zareagowała na tę opowieść, niechaj będą brawa, które kilkukrotnie rozlegały się podczas pokazu, gdy bohaterowie podejmowali moralnie właściwe decyzje… które nie zawsze są dla nas tak oczywiste, gdy sami musimy otwarcie udzielić komuś upomnienia w cztery oczy.

Miejmy nadzieję, że pomimo atmosferycznego chłodu, nadzwyczaj nieoczekiwanego o tej porze roku, ogrom emocji kulturalno-duchowych pozytywnie natchnął całą naszą wspólnotę i zasiał w sercu każdego z nas ziarno refleksji, które kiełkując przez kolejne dni naszych duchowych rozważań, dopomoże nam wzrastać w wierze, abyśmy dojrzeli do przyjęcia misteriów Świąt Wielkiej Nocy.

Jakub Kostrzewski

Skip to content