„Dobrze się składa” – Dzień Origami w przedszkolu

24 października na całym świecie obchodzony jest dzień origami. Origami to sztuka składania papieru, która wywodzi się z Dalekiego Wschodu. Najbardziej popularna jest w Japonii, gdzie stanowi ważny element wychowania. Uczy ona cierpliwości, precyzji oraz kreatywności. Buduje zdolności manualne, wpływa na umiejętność logicznego myślenia i uczy pokory. Rozwija wyobraźnię przestrzenną oraz pamięć. Origami pozwala dzieciom poznać podstawy geometrii oraz wspomaga orientację w przestrzeni. Modelowanie prostych form, takich jak zwierzątka, rośliny, czy postacie trwa zaledwie kilka minut, a daje bardzo interesujące efekty. Składanie, zaginanie, dociskanie papieru, raz na jedną raz na drugą stronę, umożliwia przedszkolakom ćwiczenie ruchów niezbędnych do płynnego i starannego pisania. Ćwiczona przy wykonywaniu origami koordynacja wzrokowo-ruchowo-przestrzenna przydaje się ponadto przy nauce czytania. Dzieci wykonując papierowe modele, uczą się poprzez ruch, zdumienie, zachwyt i radość. Są zaskoczone jak wiele papierowych cudów może powstać z pozornie zwykłej kartki. Oprócz tego, że origami jest ciekawą formą spędzania wolnego czasu to jest też formą terapii w pracy z dziećmi z deficytami rozwojowymi oraz upośledzonymi, ale jednocześnie stanowi metodę stymulującą rozwój dzieci wybitnie zdolnych.

W naszym przedszkolu na zajęciach koła „Papierowe zabawy” dzieci miały okazję poznać czym jest ta fascynująca sztuka i samemu złożyć wiele papierowych modeli. Przedszkolaki wykonywały origami płaskie na bazie koła i kwadratu, które dostosowane było do ich wieku
i możliwości rozwojowych.

Na naszych zajęciach na pewno jeszcze nie raz będziemy ćwiczyć dziecięce rączki właśnie dzięki sztuce origami, która stanowi zarówno formę zabawy jak i nauki.

                                                                                                                  Marta Antczak

fot. Marta Antczak

Skip to content