Fajansowy świat a la Picasso

Uczniowie klasy 5b SP 25. października br. zwiedzili wystawę autorską Pani Grażyny Sowińskiej-Guźleckiej „Fajansowy świat a la Picasso”, prezentowanej w CK Browar B.

Zwiedzających po wystawie oprowadziła autorka tejże wystawy. W sposób wyjątkowy opowiedziała uczniom o swoim  związku z fajansem włocławskim. Podkreśliła, że urodziła się w Kielcach w rodzinie Jana i Lidii z Sidorów-Sowińskich. W dzieciństwie  z rodzicami i bratem przeniosła się do Włocławka. Od dzieciństwa Pani Grażyna wzrastała w klimacie włocławskiego fajansu jako córka jednego z wielkich włocławskich projektantów Jana Sowińskiego. Na swej drodze artystycznej towarzyszyły jej dzieła ojca i współpracujących z nim twórców m.in. Elżbiety Piwek, Wita Płażewskiego i Antoniego Bisagi. Artystka podzieliła się z uczniami wieloma informacjami  ze swojej drogi artystycznej. Zaznaczyła, że często towarzyszyła swojemu tacie w jego pracy, odwiedzała Ośrodek Wzorujący, obserwowała pracę innych i tym samym związek z fajansem, a w szczególności z nurtem Picasso, który stał się jej życiową pasją.

Przedstawiła uczniom unikatowe dekoracje na wazonach, paterach i ceramice użytkowej z lat 70.XX wieku oraz autorskich dekoracji malarskich z XXI wieku, które powstają we współpracy z Fabryką Fajansu prowadzoną przez pana Tyberiusza Rajsa. Jej twórczość opiera się na bogatych tradycjach dekoracji a la Picasso. Z dużą dynamiką zgeometryzowanych wzorów oraz  dominacją kobaltu, brązu, czerwieni i z ulubioną niepowtarzalną zielenią. Autorka podkreśliła, że Jej prace są w barwach jej życia, bo świat w którym stara się funkcjonować jest kolorowy, z przeważającą nutą zieleni.

Bardzo dziękujemy Pani Grażynie Sowińskiej-Guźleckiej za wyjątkowe spotkanie artystyczne. Zachwyciło ono młodych  odbiorców sztuki swą wyjątkowością i niepowtarzalnością.

Bożena Sobierajska – organizator spotkania z autorką wystawy

.

Skip to content