Klasa 2b i 2c SP w Kopalni Soli w Kłodawie

17 listopada 2023 r. klasy 2b i 2c wraz z opiekunami Ewą Jackowską, Kamilą Kurdubską i Anitą Poznańską wybrały się na wycieczkę autokarową do Kopalni Soli w Kłodawie. Po dotarciu na miejsce przywitaliśmy się z przewodnikiem i na wstępie wszyscy udali się po specjalne kaski, które miały chronić głowy przed ewentualnymi zagrożeniami. Zwiedzanie podziemnej trasy turystycznej zaczęło się od zjazdu windą na poziom 600 metrów pod powierzchnię ziemi z prędkością… 6m/s! Pan przewodnik powiedział, że są dwie możliwości żeby przeżyć podróż windą: „albo po cichu się modlić lub głośno śpiewać”. Podczas zjeżdżania pod ziemię wszystkim zatkały się uszy z powodu nagłej zmiany ciśnienia.

Ponad dwie godziny zwiedzaliśmy, słuchaliśmy historii o powstaniu kopalni, legend z nią związanych, dowiedzieliśmy się o rodzajach soli, oczywiście sami też zbieraliśmy białe i niebieskie bryłki oraz lizaliśmy ściany, aby sprawdzić czy aby na pewno wszystko jest z soli. Zwiedziliśmy kapliczkę św. Kingi – patronki górników, zobaczyliśmy też wiele figur z soli np. figurkę Skarbnika. Pan przewodnik opowiadał wiele ciekawych legend związanych z kopalnią. Byliśmy w grocie Drakuli, w pięknej komnacie, w której odbywają się różne uroczystości, koncerty. Obejrzeliśmy wagoniki, którymi transportowana jest sól. Nie mogło też obyć się bez zakupu upominków. Wszyscy wrócili bardzo zadowoleni i obładowani bryłkami soli.

Kamila Kurdubska

 

Skip to content