Dzień Wody w Długoszu

W dniu 22.03.2024 r. nasza szkoła wzięła udział w projekcie PAH z okazji Światowego Dnia Wody. Koordynatorem projektu była p. Katarzyna Lewińska, która chciała uświadomić dzieci i młodzież jak ważna jest woda, jak bardzo potrzebna do życia i co możemy zrobić, żeby zużywać jej mniej.

Niestety, na co dzień nie zastanawiamy się jakie skutki może mieć długi prysznic, nie zakręcanie kranu podczas mycia zębów czy kupowanie wody w butelkach plastikowych. Nieodpowiednie gospodarowanie wodą związane z postępującą industrializacją, urbanizacją czy intensywnym rozwojem rolnictwa to tylko niektóre z czynników wpływających na ekonomiczny niedobór wody. Sytuację tę wywołuje również prywatyzacja wody. Musimy również być świadomi, że woda, która płynie w naszym kranie to nie jedyna woda, którą zużywamy. Każdy przedmiot codziennego użytku, transport, ubranie, a także jedzenie potrzebują wody w procesie produkcji. Wodę, która została użyta do produkcji danej rzeczy, nazywamy wirtualną wodą, a suma wody, którą zużywamy (zarówno bezpośrednio, jak i w postaci wody wirtualnej) to ślad wodny.

Czy wiecie na przykład, że do wyprodukowania 1kg czekolady potrzeba 17196 litrów wody? Wszystko, co robimy w życiu, w sposób bardziej lub mniej bezpośredni, wymaga zużycia wody. Każda kartka papieru to 10 litrów wody, każde skorzystanie z internetu to woda potrzebna do produkcji sprzętu elektronicznego, a także chłodzenia serwerów i wytwarzania prądu.

Co możemy zrobić?
1. Sprawdzaj, gdzie i w jakich okolicznościach zostały wyprodukowane rzeczy, które kupujesz.
2. Wybieraj jedzenie, ubranie i transport, które zużywają mniej wody.
3. Pij wodę z kranu zamiast wody butelkowanej.
4. Głosuj i podpisuj petycje.
5. Ogranicz konsumpcję.

Klasa 5a SP podczas lekcji biologii aktywnie zaangażowała się razem z p. Kasią w obchody tego święta. Dzieci dyskutowały na temat zużycia wody w ich domach. Uczniowie oglądali filmy edukacyjne, odpowiadali na pytania, a na koniec przygotowali piękne kolorowanki. Jak zawsze był to dobrze spożytkowany czas i mamy nadzieję, że dzieci i ich najbliżsi przełożą zdobytą wiedzę na konkretne czyny.

Katarzyna Lewińska

Skip to content