Śniadania wielkanocne w Małym Długoszu

Wielkanoc jest największym świętem chrześcijańskim obchodzonym na pamiątkę Zmartwychwstania Chrystusa. Ludzie chcą dzielić się radością ze Zmartwychwstania Pańskiego i budzącej się do życia przyrody. Święta wielkanocne to wyjątkowy czas, w którym symboliczne obrzędy religijne, tradycja ludowa i świat przyrody splatają się w jedno. Kojarzą się nam z kolorowymi pisankami, kraszankami, mnóstwem pysznego jedzenia, śmigusem dyngusem i wieloma innymi tradycjami.

Ostatni dzień w szkole, poprzedzający Święta Wielkanocne, różnił się od pozostałych. W Małym Długoszu tradycją stało się świąteczne śniadanie i kultywowanie innych wielkanocnych obyczajów. Uczniowie zasiadali do wcześniej przygotowanych stołów, pełnych tradycyjnych potraw, dzielili się jajkiem, stukali pisankami i oczywiście poszukiwali słodkich jajeczek na świeżym powietrzu. Niektórzy wybrali świętowanie poza terenem szkoły. Nasze wspólne, wielkanocne świętowanie było tak naprawdę wielkim, rodzinnym spotkaniem. Wytworzyła się miła i serdeczna atmosfera, i tylko życzyć, aby nastrój świątecznej radości przetrwał w nas jak najdłużej.

Ewa Jackowska

Skip to content