Dzień Niezapominajki

„Niezapominajki”

Niezapominajki
to są kwiatki z bajki!
Rosną nad potoczkiem,
patrzą rybim oczkiem.

Gdy się płynie łódką,
Śmieją się cichutko
I szepcą mi skromnie:
„Nie zapomnij o mnie”.

Maria Konopnicka

 

Dnia 15 maja uczniowie Małego Długosza obchodzili Dzień Niezapominajki. Warto wiedzieć, że niezapominajka, to mały, urokliwy kwiatek, który rozkwita w maju. To właśnie ta drobna roślina ma swoje święto. Tak, jak Holendrzy mają swoje tulipany, Anglicy hiacynty, Francuzi narcyzy, tak Polacy mają swoją niezapominajkę. Kwiatki, które powszechnie występują w naszym kraju, są skromne, ale niezwykle piękne. Mają też głęboką symbolikę, promowanie przyrody i jej walorów oraz przypominanie o ochronie środowiska. Święto ma na celu również zachowanie od zapomnienia ważnych chwil w życiu osób, miejsc i sytuacji, budowanie silnych, głębokich więzi z najbliższymi.

Uczniowie zapoznali się z bajką „Bajka o niezapominajce” autorstwa Moniki Zawilińskiej, która miała na celu uwrażliwienie dzieci na piękno natury i dbanie o nią. Następnie każdy wykonał wizytówkę z niezapominajką i napisał na niej  kilka miłych słów dla osoby, którą lubi. Na zakończenie zajęć uczniowie wykonali pracę plastyczna „Niezapominajka-przypominacz”.

Należy również wspomnieć, że wszyscy uczniowie byli pięknie ubrani w kolorze niebieskim.

Sandra Litka

Skip to content