W dniach 19 i 20 marca w przedszkolnej grupie sześciolatków A oraz sześciolatków B odbyły się wyjątkowe zajęcia biblioteczne poświęcone jednej z najbardziej wyczekiwanych pór roku – wiośnie. Spotkanie miało charakter aktywizujący i angażujący dzieci w różnorodne formy pracy.
Zajęcia rozpoczęły się od swobodnej pogadanki na temat pierwszych oznak wiosny. Dzieci chętnie dzieliły się swoimi spostrzeżeniami, opowiadając, z czym kojarzy im się ta pora roku i dlaczego ją lubią.
Następnie przedszkolaki miały okazję zapoznać się z książką obrazkową „Wiosna na ulicy Czereśniowej”. Choć nie była to tradycyjna lektura, forma wyszukiwanki zachęciła uczestników do uważnej obserwacji i opowiadania o przygodach bohaterów książki.
Kolejną część zajęć stanowiły działania z wykorzystaniem plansz prezentujących wiosenną przyrodę. Dzieci aktywnie uczestniczyły w przyporządkowaniu nazw do odpowiednich ilustracji utrwalając przy tym zdobytą wiedzę i rozwijając spostrzegawczość.
Na zakończenie dzieci wysłuchały fragmentu książki Marii Kownackiej „Za żywopłotem” opowiadającej o budzącej się do życia wiosennej przyrodzie.
Spotkanie przebiegło w bardzo miłej i twórczej atmosferze. Dzieci wykazały się dużym zaangażowaniem, ciekawością świata oraz chęcią dzielenia się swoimi przemyśleniami. Zajęcia były nie tylko okazją do poszerzenia wiedzy, ale także do rozwijania umiejętności wypowiadania się i współpracy w grupie.
Małgorzata Golubińska







