Światowy Dzień bez Tytoniu w naszej szkole

Nie raz, ale stale,
mów sobie gimnazjalisto… licealisto…
– ja nie palę!

W święto obchodzone od 1987 r. Światowa Organizacja Zdrowia stara się uświadamiać i ostrzegać przed zgubnymi skutkami palenia tytoniu – głównie nowotworami płuc, przełyku, krtani, gardła czy trzustki. Palenie tytoniu niesie z sobą skutki, które są nieodwracalne. Z każdą wypaloną paczką papierosów rośnie ryzyko zajścia w organizmie mutacji mogącej okazać się nowotworem.Na całym świecie po papierosy sięga regularnie ponad miliard osób, z czego ok. 200 mln to kobiety. Jeśli nie zostaną podjęte pilne działania zapobiegawcze, do roku 2030 tytoń może doprowadzić do zgonu ponad osiem milionów ludzi, z czego 2,5 miliona stanowić będą kobiety – ostrzega WHO.

Ten dzień służy zwróceniu uwagi na konieczność ochrony obecnych i przyszłych pokoleń przed następstwami używania tytoniu.Zwraca uwagę na ryzyko zdrowotne związane z paleniem tytoniu i ma na celu propagowanie działań na rzecz redukcji konsumpcji tytoniu.Światowy Dzień bez Tytoniu – to świetna okazja, by w końcu pożegnać się z paleniem na dobre!

W całej szkole zostały rozwieszone plakaty, informacje o skutkach palenia oraz hasła: Z KAŻDYM BUCHEM STAJESZ SIĘ DUCHEM!, PALENIE ZABIJA!, MŁODOŚĆ WOLNA OD TYTONIU!,ZA PACZKĄ KOLEJNA PACZKA AŻ UZBIERASZ SOBIE RACZKA! i wiele innych. Rozdawane były również ulotki informujące, co znajduje się w tytoniu, itp. Na dużej przerwie w świetlicy szkolnej została wyświetlona prezentacja, którą przedstawili uczniowie: Filip Jóźwiak i Leon Kujawa z klasy III e gimnazjum.

Bardzo dziękujemy Paniom: Paulinie Kłonowskiej, Sandrze Iwańskiej, Joannie Sicińskiej. za zaangażowanie w przeprowadzenie akcji profilaktycznej i przygotowanie materiałów dla uczniów.

Iwańska Paulina

Skip to content