Spotkanie z prehistorią – uczniowie szkoły podstawowej uczestnikami XXIII Festynu Archeologicznego w Biskupinie

Tradycją naszej szkoły stały się już wrześniowe wyjazdy o charakterze integracyjnym i edukacyjnym. Wzorem lat ubiegłych i w tym roku skorzystaliśmy z oferty Muzeum Archeologicznego w Biskupinie. Uczniowie klas: 4a, 4b, 5b i 6 – pod opieką p. Agaty Nawrockiej, p. Mileny Kujawy, p. Moniki Bińczarskiej, p. Ewy Bieniek, p. Jolanty Nowak oraz ks. Marcina Lewandowskiego – uczestniczyli w XXIII Festynie Archeologicznym. W  scenerii odwołującej się do starożytności i wczesnego średniowiecza oglądaliśmy pokazy walk między rzymskim oddziałem a wojskami barbarzyńskich Daków, prezentację uzbrojenia i techniki walki innych ludów: w osadzie swoje wojskowe obozowiska rozbili Celtowie, Madziarzy i Słowianie, mogliśmy z bliska przyjrzeć się nawiązującym do wikińskich wzorców łodziom na biskupińskim jeziorze przygotowującym się do zbrojnego starcia. Nie samą wojną jednak (na szczęście) starożytność i wczesne średniowiecze żyły – wędrując po jednym z najwspanialszych polskich obiektów archeologicznych, mogliśmy zapoznać się z techniką wyrobu narzędzi z kamienia, drewna, brązu i rogu, barwienia tkanin, zajrzeć do neolitycznego obozowiska i do słowiańskiej wioski. W sięgającej VIII wieku p.n.e. osadzie kultury łużyckiej znalazło się także coś dla pasjonatów kuchni – była możliwość porozmawiania o sposobach pozyskiwania pożywienia, wytwarzania mąki, a szczególnie dociekliwi mogli poznać przepis na królika w śmietanie wprost z biskupińskiego domostwa. Dzięki wielu atrakcjom i sprzyjającej pogodzie wycieczka okazała się bardzo udana.

Jolanta Nowak

Skip to content