„Pracowite Pszczółki”, czyli jak upłynął wrzesień w najmłodszej grupie przedszkolaków.

Wrzesień to trudny miesiąc dla dzieci, które po raz pierwszy przekraczają próg przedszkola. Wiąże się to dla nich z ogromnymi emocjami wywołanymi rozłąką z rodzicami. Wychowawczynie z grupy „Pszczółek” starały się wspomóc maluchy w ich procesie adaptacji i sprawić, by dobrze poczuły się w nowym środowisku, a także, by stawały się bardziej samodzielne z dnia na dzień. Organizowane były więc dla dzieci liczne zajęcia integracyjne – wspólne tańce i zabawy przy muzyce, m.in. z wykorzystaniem chusty animacyjnej. Przedszkolaki poznały swoją salę, zwiedziły całe przedszkole i teren wokół placówki. Poznały imiona swych kolegów i koleżanek, znaczki rozpoznawcze swoich szafeczek umieszczonych w szatni i zasady korzystania z kącików zainteresowań. Dowiedziały się różnych ciekawych rzeczy o ruchu ulicznym, środkach transportu i o tym, jak bezpiecznie przejść na drugą stronę jezdni. Zapoznane zostały także z darami jesieni i brały czynny udział w dekorowaniu kącika przyrody. Tutaj zaangażowaliśmy wiele zmysłów: dotyk, węch, wzrok.

Na zajęciach wykonywaliśmy wiele prac plastycznych związanych z omawianymi tematami. Miło pracowało nam się z kolorową plasteliną, którą wykorzystaliśmy do ozdabiania np. papierowych woreczków czy jarzębinowych korali. Dzieci kolorowały sylwety aut i wykonywały samochody techniką origami. Malowały także jesienne listki paluszkami maczanymi w farbie oraz wykonywały jesienne drzewko.

Jak wiadomo maluchy uczą się poprzez zabawę. Nasze dzieci uwielbiają bawić się
w „warsztacie” i majsterkować, układać puzzle i budować wieże z kolorowych klocków. Do zabawy wykorzystywaliśmy także np. ziarna fasoli, która jest bardzo przyjemna w dotyku. Posłużyła nam ona do tworzenia obrazków i ćwiczenia koncentracji, sprawności manualnej, cierpliwości i dokładności. „Łowiliśmy rybki”, czyli nawlekaliśmy makaron na słomki od napojów i ćwiczyliśmy rączki poprzez zabawy z wykorzystaniem gazet. Również dźwięk dzwonków chromatycznych zaciekawił dzieci. Maluchy mogły na nich grać, ale i zasypiać przy ich kojących melodiach. To ważne, aby żywa muzyka towarzyszyła dzieciom w ich rozwoju.

We wrześniu odwiedziła nas też pani z Nadleśnictwa we Włocławku, która opowiedziała maluchom o leśnych zwierzętach i roślinach.

Wrzesień upłynął Pszczółkom bardzo pracowicie ale i niezwykle przyjemnie. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z naszych zajęć.

Marta Antczak

Karolina Szałek

Skip to content