W Długoszu rozmawiano na temat transplantologii

W miniony piątek,tj. 2.02, w naszej szkole gościły dwie niesamowite osoby. Były to pani mgr Monika Siekierka oraz pani Joanna Feldheim.

Pani Monika Siekierka jest koordynatorem transplantacyjnym w programie przeszczepiania wątroby w Klinice Chirurgii Wątroby i Chirurgii Ogólnej w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 im. dr. Antoniego Jurasza w Bydgoszczy i przyjechała do nas z wykładem dotyczącym transplantologii. Było to dopełnienie wykładu, w którym, w październiku minionego roku, uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w ramach XXII edycji Medycznej Środy w Bydgoszczy. Wówczas wykład pt. “Współczesne osiągnięcia w dziedzinie przeszczepiania narządów i tkanek na świecie, w Polsce i w województwie kujawsko-pomorskim” poprowadzony przez panią dr n. med. Aleksandrę Woderską, pozostawił niedosyt wiedzy i mnóstwo pytań. Dzięki dzisiejszemu wykładowi pani mgr Moniki Siekierki oraz części dyskusyjnej wykładu, młodzież mogła dowiedzieć się o pracy koordynatora, pogłębić wiedzę dotyczącą transplantacji narządów, a w szczególności wątroby oraz poznać odpowiedzi na nurtujące ją pytania. Spotkanie było skierowane do uczniów liceum “Długosza” o nachyleniu biologiczno-chemicznym.

Pani Monika przyjechała w towarzystwie młodej kobiety, która jako pierwsza, rok temu w styczniu, miała przeszczepioną wątrobę w Szpitalu Uniwersyteckim w Bydgoszczy. Pani Monika koordynowała od początku do końca przeszczep u pani Joanny. Pani Joanna zgodziła się opowiedzieć o swojej chorobie oraz o czasie, w którym oczekiwała na sprawny narząd.

Wykład pani mgr Moniki Siekierki oraz wypowiedź pani Joanny Feldheim spotkały się z ogromnym zainteresowaniem, czego dowodem była spora ilość pytań do obu pań. Zaangażowanie młodzieży świadczy o tym, że jest to temat bardzo ważny, wzbudzający ciekawość. Mam nadzieję, że dzięki prelekcji rozwiane zostały mity dotyczące transplantacji, a młodzi ludzie przekażą zdobytą wiedzę swoim najbliższym, przyczyniając się tym samym do wzrostu świadomości w kwestii przeszczepów.

Agata Jankowska-Pakulska

Skip to content