Rekolekcje Wielkopostne SP 1-3

W dniu dzisiejszym, tj.: 08.03.2018r. w Szkole Podstawowej im. ks. J. Długosza rozpoczęły się Rekolekcje Wielkopostne. Z tej okazji zgromadziliśmy się w Bazylice Katedralnej Wniebowzięcia NMP we Włocławku. Rekolekcje te prowadził ks. dr Marek Kumór z Sandomierza. Ojciec rekolekcjonista przybliżył nam sens tego wyjątkowego czasu , który jest nam dany od Boga. Z radością głosił, że Bóg czeka  na każdego z nas. Zachęcał  nas byśmy pamiętali o miłości, którą obdarza nas największy Ojciec. Rekolekcjonista przypominał, że mamy obowiązki i musimy je wypełniać, ale nie zawsze nam to wychodzi.

Pokazał nam to tłukąc dzbanek do zaparzania herbaty, z którego już nie możemy skorzystać. Tak jak tylko najlepszy garncarz naprawiłby ten dzbanek, tak samo tylko Bóg może nam pomóc uporządkować życie każdego z nas. Do tego jednak potrzeba naszego wysiłku, zaangażowania, a przede wszystkim chęci do pracy nad sobą. Ojciec Rekolekcjonista  pytał również o to kto jest dla nas najważniejszy. Dzieci wymieniły m.in.: Boga , Rodziców, Nauczycieli i Przyjaciół. Zwrócił naszą uwagę , że najważniejszy powinien być Bóg , bo to On jest jedynym pewnym fundamentem.

Ponadto wielką radość dzieciom sprawiały śpiewy i tańce, które miały miejsce po zakończonej Eucharystii.

W drugim dniu Rekolekcji Wielkopostnych Rekolekcjonista ks. dr Marek Kumór zwrócił uwagę, że wszyscy dążymy do Boga, że chcemy się z Nim spotkać. Każdy chrześcijanin powinien mieć na celu w życiu dojście do świętości. Przedstawił, że dążenie do Boga jest trudne i wymaga wiele wysiłku. Aby zbliżyć się do Boga musimy dostąpić wszystkich sakramentów zaczynając od Chrztu św., musimy pokonać nasze grzechy, czytać pismo święte, zawsze pamiętać o modlitwie, wypełniać dekalog, pamiętać o czynieniu dobra wokół siebie. Jeśli natomiast nie uda nam się wytrwać i popełnimy grzech, wówczas musimy pamiętać o spowiedzi, gdzie otrzymamy rozgrzeszenia i możemy znów podążać drogą do Boga starając się być dobrymi ludźmi, pomocnymi. Uczniowie podczas nauki rekolekcyjnej byli bardzo aktywni, zaangażowani. Ich zadaniem było umieszczanie odpowiednich napisów na drabinie, która symbolizowała drogę do Boga.

Marta Trela

Katarzyna Matuszewska

Skip to content