Gród żywej historii KERIN

W miniony piątek uczniowie klas IV – VI Długosza uczestniczyli w „Żywej lekcji historii”, którą przeprowadziło Bractwo Rycerskie KERIN. Uczniowie przenieśli się podczas tych zajęć do okresu późnego średniowiecza, aby poznać zwyczaje rycerskie. Przekonali się, jak wyglądała droga, wiodąca młodzieńca od pazia do rycerza. Mogli dowiedzieć się o kodeksie rycerskim, turniejach i bitwach. Usłyszeć o najbardziej znanym polskim rycerzu – Zawiszy Czarnym z Garbowa. Członkowie bractwa prezentowali rekwizyty, m.in. stroje, miecze, zbroje, tarcze i inną broń, którą posługiwało się rycerstwo. Rycerze z bractwa wyjaśnili również, do czego służyły topory i włócznie. W trakcie tej nietypowej lekcji chętni mogli sprawdzić, ile waży broń i zbroja rycerska, zakładając na siebie kilkunastokilogramową kolczugę i spróbować się w niej poruszać. Mieli okazję przekonać się, jak trudno walczyło się w zbrojach rycerskich.

Uczniom bardzo spodobał się sposób narracji oraz fakt, że mogli wcielić się w rolę pazia, rycerza czy damy dworu.

Watro dodać, że Bractwo Rycerskie KERIN powstało z myślą o kultywowaniu głównie polskich tradycji i historii. Zostało ono założone w 1997 roku przez grupę pasjonatów i miłośników historii. Bractwo prowadzi pokazy historyczne, których celem jest, oprócz ciekawych doznań estetycznych, podróż do zakamarków historii. Działalności dydaktycznej Bractwa patronuje TVP HISTORIA.

Anna Baranowska
Jolanta Nowak

Skip to content