Wycieczka do krainy bombek

20 grudnia klasy 1b, 2b, 3a wraz z wychowawczyniami wybrały się na wycieczkę do Fabryki Bombek w Gnieznie. Wycieczka miała na celu zwiedzanie fabryki, w której odbywa się ręczna produkcja bombek, a także zapoznanie z procesem powstawania ozdób choinkowych.

Przechodząc przez kolejne działy fabryki poznaliśmy tajniki oraz etapy powstawania bombek. Jednym z etapów zwiedzania była sala, w której pracownik fabryki nad palnikiem ogniowym, rozgrzewał szkło, a następnie ustami wydmuchiwał bańki. Kolejny etap w powstawaniu bombek to ich srebrzenie. Do każdej bombki wstrzykuje się mieszankę azotanu srebra, amoniaku i kwasu, a następnie potrząsa się, dzięki czemu bańki uzyskują piękny, srebrzysty połysk. Taki wytwór trafia do farbiarni, gdzie nadaje się im przeróżne kolory poprzez zanurzenie w farbie. Następnie wędrują do suszarni, a stamtąd do osoby, która zajmuje się przycinaniem i kapslowaniem. Pozostawia się dłuższą końcówkę, jeżeli bombki mają być ręcznie zdobione. Mieliśmy także okazję obejrzeć różnorodne ozdoby choinkowe na kilku wystawach. Były to ręczne arcydzieła!

Następnie uczestniczyliśmy w warsztatach plastycznych, dzięki którym mogliśmy własnoręcznie, według własnego pomysłu ozdobić bombkę choinkową. Na zakończenie wycieczki wszystkie dzieci otrzymały bombki choinkowe z własnym imieniem oraz bombki, które wcześniej sami ozdabiali.

Aleksandra Ujazdowska
Klaudia Majewska-Rybacka
Joanna Filińska
Magdalena Żuchowska

Skip to content