Światowy Dzień Poezji w Długoszu

Wraz z nadejściem wiosny obchodzimy ustanowiony przez UNESCO w 1999 roku Światowy Dzień Poezji.  Celem tego dnia jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie. UNESCO zadeklarowało, że ten dzień ma “dać nowy impuls, aby docenić poezję oraz poprzeć krajowe, regionalne i międzynarodowe ruchy poetyckie”.

Poezja nie jest czymś elitarnym, jest dla każdego, kto tylko chce po nią sięgnąć. Pokazuje świat emocji i przemyśleń innych ludzi i dzięki temu poszerza nasze horyzonty, skłania do refleksji sprawia, że na chwilę zmieniamy punkt widzenia, otwiera nam oczy, uszy i serca, pozwala dostrzec i rozumieć więcej.

21 marca w Zespole Szkół Katolickich miało miejsce kilka wydarzeń związanych ze Światowym Dniem Poezji. W naszej bibliotece odbyły się zajęcia dla uczniów klas IV,  inspirowane twórczością Juliana Tuwima, Jana Brzechwy, Joanny Kulmowej, Wandy Chotomskiej, Ewy Szelburg-Zarembiny, Joanny Papuzińskiej, Danuty Wawiłow czy Wisławy Szymborskiej.

Uczestnicy zapoznali się z twórczością poetów. Uczniowie w tym dniu rozwiązywali zagadki, oglądali książki z wierszami, ale także czytali najróżniejsze wiersze: ciekawe, zabawne, ważne. Było wiosennie, poetycko, wzruszająco i zabawnie. Okazało się, że tych, co lubią wiersze, jest w naszej szkole niemało. Uczniowie próbowali swoich sił w tworzeniu własnych wierszy bądź ilustracji do tych ulubionych.

W związku z tym, że 21 marca to także Międzynarodowy Dzień Walki z Dyskryminacją Rasową,  przypomnieliśmy sobie wierszyk Tuwima “Murzynek Bambo” – uczący sympatii i szacunku dla innej rasy, pokazujący, że czarnoskóry chłopiec ma takie same radości i problemy, zapraszający do integracji.

Paulina Iwańska

Pani Daria Lewandowska natomiast zorganizowała dla uczniów pierwszych klas liceum “Poranek z poezją”. Wychowawca świetlicy mobilizowała licealistów do czytania i pisania własnych wierszy. Pani Lewandowska przypomniała uczniom, co to jest poezja, opowiedziała o Światowym Dniu Poezji ustanowionym przez UNESCO w 1999 roku. Główne uroczystości tego święta odbywają się w Paryżu, a w czwartkowy poranek szkolna świetlica zamieniła się w klimatyczny kącik czytania poezji… Licealiści poznali kilka powodów, dla których warto pisać wiersze, dowiedzieli się, że poezja może pozytywnie wpływać na rozładowanie gniewu, uwrażliwić, oczarować innych, sprawić, że poczujemy się wyjątkowi, chwalić naturę, pomagać radzić sobie z trudnymi sytuacjami życiowymi i dzięki pisaniu możemy wyznać komuś bądź przyznać się przed sobą samym do miłości. Pani Lewandowska przeczytała uczniom wybrane utwory własnego autorstwa, które ukazały się w tomach: “Kujawscy poeci”, “Twórczość Dorzecza Zgłowiączki” i “Kujawska poezja miłosna”. Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze, wzruszało i napełniło chęcią zorganizowania podobnego wydarzenia w przyszłym roku.

Podziękowania dla Pani Sylwii Pietrzak i Angeliki Szumińskiej, polonistek, które wraz z uczniami świętowały poranek z poezją w świetlicy.

Daria Lewandowska

Skip to content