Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci w bibliotece przy ul. Łęgskiej

Każdego roku 2 kwietnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Święto uchwalone zostało przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych Ludzi (IBBY) w 1967 r. Data 2 kwietnia nie jest przypadkowa, bowiem tego dnia w 1805 r. urodził się słynny duński baśniopisarz, Hans Christian Andersen.

W obchody Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci włączyła się także nasza biblioteka.  W ramach tego święta w dniach 2-3 kwietnia odbyło się spotkanie czytelnicze, w którym uczestniczyli uczniowie klas IV –VI.

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci łączy się z Andersenem, dlatego na spotkaniu nie mogło zabraknąć jego baśni. Przeczytaliśmy zatem baśń zatytułowaną „Len”, w której tytułowy len dojrzewa i staje się płótnem, papierem, a w konsekwencji książką. Po krótkiej dyskusji na temat przeczytanej baśni, dzieci zamieniły się w nietypowych pisarzy. Podczas zabawy ruchowej pt. „Piszemy książki nogą”, dzieci wykonywały ćwiczenie stóp w staniu na jednej nodze. Zabawie towarzyszyła piosenka o książeczce. Uczniowie doskonale bawili się także w trakcie zabawy pt. „Książka –półka – remanent”.

Rozmawialiśmy także na temat poszanowania książek. Uczniowie z podziałem na grupy wypisali wszystkie swoje propozycje dotyczące właściwego obchodzenia się z książką, dzięki czemu ułożyliśmy wspólny „Regulamin poszanowania książki”.

Paulina Iwańska

Skip to content