Zielona Szkoła klasy 1a Szkoły Podstawowej

Uczenie się przez przeżywanie przynosi większe efekty niż nauka w szkolnej ławce, dlatego klasa 1a wybrała się na dwudniowy pobyt na zieloną szkołę. Celem wyjazdu było upowszechnianie aktywnego wypoczynku, profilaktyki zdrowotnej, doskonalenia umiejętności życia w grupie, zdobywanie nowej wiedzy i umiejętności. Miejscem zakwaterowania był ośrodek w Goreniu Dużym. Czekały tam na nas ładne pokoje, smakowite posiłki oraz mnóstwo atrakcji. Aura pogodowa była dla nas łaskawa, zapowiadało się deszczowo, ale nasze optymistyczne nastawienie i uśmiechy spowodowały, że pogoda nam sprzyjała i deszcz nas nie zmoczył.

W pierwszym dniu pobytu odbyły się warsztaty z wypieku bułek. Uczniowie poznali przy tym historię powstawania chleba. Dowiedzieli się jak dawniej koszono zboże, jakich urządzeń do tego używano. Nauczyli się rozróżniać i rozpoznawać rodzaje zbóż. Podczas zajęć każdy z uczestników wyrabiał i nadawały kształt swoim bułeczkom, po czym po wypieczeniu zjadał je ze smakiem.

Po obiedzie wybraliśmy się na wędrówkę po lesie. Poznawaliśmy rośliny chronione, które znajdują się w Gostynińsko- Włocławskim Parku Krajobrazowym. Podziwialiśmy pomnik przyrody- jałowiec zwyczajny.  Na trasie czekało na nas mnóstwo zadań do wykonania: rzuty do celu szyszkami, wspinaczka pod górę, mierzenie i obliczanie wieku drzew. Z wielkim zaangażowaniem dzieci budowały szałasy wykorzystując gałęzie. Na zakończenie zajęć sprawdziliśmy wiedzę dzieci na temat właściwych zachowań w lesie. Zwieńczeniem dnia było ognisko i wspólne śpiewanie piosnek.

W drugim dniu Zielona Kolejka zawiozła nas do ośrodka GWPK w Kowalu. Tam obejrzeliśmy film przyrodniczy o Gostynińsko- Włocławskim Parku Krajobrazowym. Zobaczyliśmy roślinność, zwierzęta, które tam żyją. Pod mikroskopem oglądaliśmy owady i larwy.

Kolejnym atrakcyjnym warsztatem przygotowanym dla naszych Długoszaków były zajęcia z wikliny papierowej. Dzieci przy użyciu gazet wykonywały serca. Technika była dość trudna, ale nasi uczniowie poradzili sobie doskonale.

Program zielonej szkoły był bardzo napięty i wypełniony różnymi atrakcyjnymi zajęciami, spacerami i zabawami. Nikt nie narzekał na nudę. Dzieci oprócz codziennych zajęć dydaktycznych wypoczywały, aktywnie spędzały czas bawiąc się na placu zabaw, ćwicząc na siłowni, korzystając z toru gokartowego. W mini ZOO dzieci zobaczyły wiele zwierząt.

Pobyt na zielonej szkole dostarczył uczniom nowych wrażeń, doświadczeń i pozytywnych przeżyć. Uczniowie uczyli się samodzielności, samokontroli i samooceny. Dla niektórych był to pierwszy wyjazd bez rodziców, pierwsza noc spędzona poza domem. W trakcie trwania zajęć poznawały swoje słabe i mocne strony. Do domu wszyscy wrócili uśmiechnięci i zadowoleni, z mnóstwem miłych wspomnień.

Dziękujemy Pani Aleksandrze Ujazdowskiej – wychowawczyni klasy 3a oraz Pani Edycie Rogowskiej – mamie Lenki za pomoc i opiekę nad dziećmi podczas pobytu.

Katarzyna Matuszewska

Skip to content