Bonjour! Bienvenue à Paris – młodzi długoszacy w Paryżu

W dniach 27 – 31 maja uczniowie klas IV-VI uczestniczyli w wycieczce po Paryżu, ale największą atrakcją był Disneyland. Kierownikiem wycieczki była p. Milena Kujawa, opiekunami uczniów byli: p. Paulina Iwańska, p. Sandra Iwańska, p. Jakub Zemlak oraz p. Tomasz Centkowski.

Pierwszego dnia mieliśmy całodzienny pobyt w podparyskim Disneylandzie – magicznej krainie Myszki Miki i jej przyjaciół. Bawiliśmy się w Krainie Dzikiego Zachodu, Krainie Przygód, Krainie Fantazji oraz Krainie Pogranicza. Wypoczywaliśmy i robiliśmy zakupy na głównej ulicy parku Main Street USA, która symbolizuje westernowe amerykańskie miasto z przełomu XIX i XX wieku. Wśród kilkudziesięciu większych lub mniejszych atrakcji parku najpopularniejsze okazały się kolejki górskie: Indiana Jones, Góra Wielkich Grzmotów oraz Kosmiczna Góra. Odwiedziliśmy podwodny świat ,,Piratów z Karaibów”, którzy przenieśli nas w świat pirackich skarbów, płonących statków, wysokich fal. Zobaczyliśmy Wielką Paradę Myszki Miki, czyli bajeczny pokaz wszystkich najważniejszych postaci z bajek i filmów Disneya w specjalnym układzie choreograficznym i muzycznym.

Po tak cudownym, pełnym atrakcji dniu wróciliśmy do autokaru, który zawiózł nas do hotelu, gdzie się rozpakowaliśmy, wykąpaliśmy i bardzo szybko zasnęliśmy.
Kolejnego dnia w godzinach porannych po śniadaniu wyruszyliśmy do Paryża. Odkrywanie Paryża zaczęliśmy od poznania lewego brzegu Sekwany, zwiedzając Dzielnicę Łacińską. Zobaczyliśmy tam Panteon, miejsce ostatniego spoczynku najwybitniejszych Francuzów. Później w czasie spaceru przeszliśmy pod budynki uniwersyteckie Sorbony, idąc bulwarem Świętego Michała doszliśmy do pięknych o każdej porze roku Ogrodów Luksemburskich, w których znajduje się również siedziba francuskiego Senatu. Idąc w kierunku Sekwany przechodziliśmy koło opactwa Saint-Germain-des-Pres, w którym znajduje się grób polskiego króla Jana Kazimierza. Mijaliśmy również kościół Saint Sulpice znany między innymi z książki i filmu ,,Kod Leonarda da Vinci”. Dalej podążaliśmy wzdłuż Sekwany aż do wyspy La Cite, historycznego centrum i kolebki Paryża. Następnie przeszliśmy w okolice Pałacu Sprawiedliwości, Świętej Kaplicy oraz więzienia Conciergerie – elementu dawnego pałacu królewskiego. Póżniej udaliśmy się w kierunku paryskiego Hotel de Ville (ratusz) oraz zjedliśmy obiadokolację przy ekstrawaganckim budynku Centrum Pompidou. Po posiłku zupełnie zmieniliśmy krajobraz, przemieszczając się metrem do supernowoczesnej dzielnicy La Defense, paryskiego odpowiednika Manhattanu. Czas na zakupy! To tu właśnie czekało na nas najczęściej odwiedzane centrum handlowe w Paryżu, ,, Les Quatre Temps” oraz największa atrakcja dzielnicy czyli, La Grande Arche (,,Wielki Łuk”). Na koniec dnia pojechaliśmy metrem do Luwru, najsłynniejszego muzeum świata. Zobaczyliśmy światowej sławy dzieła malarstwa i rzeźby. Wśród tysięcy eksponatów czekało na nas tak zwana ,, wielka trójka Luwru”, czyli Mona Lisa namalowana przez Leonarda da Vinci, Wenus z Milo oraz Nike z Samotraki. Widzieliśmy z daleka spaloną Katedrę Notre Dame – ikonę stylu gotyckiego. I po tak wspaniałym dniu udaliśmy się do hotelu na spoczynek.

Następnego dnia po śniadaniu pora na podniebny Paryż i jego największą atrakcję, czyli Wieżę Eiffla. Wjechaliśmy na sam szczyt, aby podziwiać panoramę miasta z wysokości 276 metrów. Następnie spacerkiem doszliśmy do przystani, gdzie wsiedliśmy na statek i popłynęliśmy rejsem po Sekwanie, w czasie którego zobaczyliśmy najważniejsze atrakcje miasta z zupełnie innej, wodnej perspektywy. Po rejsie udaliśmy się spacerkiem w okolicę Wielkich Bulwarów, gdzie weszliśmy do Muzeum Perfum Fragonard, aby zapoznać się z techniką produkcji światowej sławy zapachów. Po wyjściu z muzeum, kierując się spacerkiem, mijaliśmy Operę Garnier, a następnie udaliśmy się w kierunku placu Vendome będącego siedzibą paryskich jubilerów i luksusowego hotelu Ritz. Weszliśmy na chwilę do Ogrodów Tuileries, a przechadzkę zakończyliśmy na Placu de la Concorde, czyli Placu Zgody. To miejsce to początek najsłynniejszej ulicy świata, czyli Champs Elysees. Przejechaliśmy przez Pola Elizejskie w kierunku Łuku Triumfalnego. Zjedliśmy obiadokolację. To nie koniec… na zakończenie dnia spacer po dzielnicy Montmarte. Zobaczyliśmy Plac Pigalle, kabaret Moulin Rouge oraz malowniczy Plac du Tertre pełen restauracji, muzyków i portrecistów. Na szczycie wzgórza Montmarte czekała na nas widoczna z daleka Bazylika Sacre Coeur i przepiękna panorama całego Paryża!

Każdy z nas przywiózł ze sobą wiele fantastycznych wspomnień, wróciliśmy pełni emocji oraz przeżyć, których z pewnością nie zapomnimy do końca życia, ale również zintegrowani. Cieszymy się wszyscy z tego niezwykłego czasu, który wspólnie spędziliśmy. Już planujemy kolejne wyprawy. Uczestnikom wycieczki dziękuję w imieniu wszystkich opiekunów za niesamowicie pozytywną energię, zdyscyplinowanie i wyśmienite humory, zaś wychowawcom za profesjonalną opiekę nad naszą młodzieżą.

Opiekunowie wycieczki

Skip to content