Francja, Hiszpania, Portugalia – podróż uczniów ZSK do najpiękniejszych zakątków Europy

25 maja 2019 r. grupa uczniów z naszej szkoły pod opieką pani Anny Waśkiewicz, pani Agnieszki Szabłowskiej, pana Andrzeja Przybylskiego i pana Rafała Kurzępy rozpoczęła ekscytującą wyprawę nad Ocean Atlantycki z biurem podróży Travelpoint. Plan wyjazdu był napięty, pełen różnorodnych atrakcji, a jak najdokładniejsze zrealizowanie go wymagało pokonywania kilkuset kilometrów dziennie. Mimo to godziny spędzone w autokarze upływały szybko w radosnej atmosferze pełnej rozmów, muzyki, wspólnego śpiewu, różnorodnych gier czy też seansów filmowych. Już w niedzielny poranek wycieczkowiczom udało się dotrzeć do Paryża, stolicy Francji, na poznanie której przeznaczony był cały dzień. Cmentarz z grobem Fryderyka Chopina, Sorbona, Łuk Triumfalny, Pola Elizejskie, katedra Notre Dame czy bazylika Świętego Serca to tylko niektóre punkty na trasie zwiedzania tego urokliwego miasta, pełnego artystów, czarujących zakątków i przytulnych kawiarenek. Pomimo napiętego planu, znalazł się czas na skosztowanie świeżego croissanta i relaks w oszałamiających ogrodach. Ten wspaniały i jednocześnie wyczerpujący dzień zakończył się na tarasie widokowym przy wieży Eiflla, gdzie można było podziwiać wspaniałą iluminację. Po zakończeniu pokazu autokar ruszył w drogę do San Sebastian, zwanego również „perłą północy”. Panująca tam wtedy ponura pogoda zbudowała klimat zwiedzania starego gotyckiego kościoła san Vicente, który przyciągał oczy turystów swą monumentalną surową bryłą. Przed mżącym deszczem można było schronić się w jednym z barów serwujących specjalność miasta, czyli kanapki z owocami morza i innymi regionalymi składnikami.  Czwarty dzień wyprawy przyniósł uczestnikom chwilę wytchnienia i relaksu nad oceanem, gdzie podczas różnych aktywnosci takich jak gra w siatkówkę, spacerowanie, zbieranie muszelek, kąpiele czy opalanie mogli cieszyć oczy rajskimi widokami. Wypoczynek na pięknej słonecznej plaży u wybrzeży Atlantyku pozwolił zebrać siły, by nazajutrz ruszyć na zwiedzanie Porto, które zachwyciło tradycyjnymi dla Portugalii kolorowymi kamiennicami zdobionymi azulejos, malowanymi ceramicznymi płytkami. Niebieskie fasady kościołów czy pięknie zdobione wnętrze dworca były doskonałymi obiektami do uwiecznienia na fotografiach. Wieczorem, po przyjeździe do hotelu, długoszacy wzięli udział w procesji ze świecami w Fatimie, podczas której modląc się wspólnie ze zgromadzonymi, mogli oddać się wewnętrznej refleksji nad własnym życiem, światem czy wiarą. Czwartek przeznaczony był na zwiedzanie Sanktuarium w Fatimie, domu Łucji oraz bliższe poznanie historii miejsca objawień.

Następnym punktem programu była stolica Portugalii, oszałamiająca turystów nie tylko wspaniałymi krajobrazami, lecz również zabytkami takimi jak katedra, wieża Belem czy pomnik odkryć geograficznych. Poza tym w Lizbonie można było skosztować tradycyjnego portugalskiego ciastka pasteis de nata, które przypominało ciasto francuskie wypełnione ciepłym budyniowym kremem.  Siódmego dnia autokar zatrzymał się w Madrycie i Toledo. Podczas spaceru ulicami hiszpańskiej stolicy zwiedzający zwrócili szczególną uwagę na główny plac miasta ze statuą Filipa II i pałac królewski, przy okazji na trasie znalazł się hotel należący do Christiano Ronaldo, znanego piłkarza. Natomiast w mieście trzech kultur – Toledo można bylo odnaleźć wpływy arabskie, żydowskie i chrześcijańskie. Mieszkańcy przygotowywali się już do uroczystości Bożego Ciała, dzięki czemu wycieczkowicze mogli poczuć magiczną aurę,  jaką niosą ze sobą święta religijne w Hiszpanii. Ostatnim punktem programu była Barcelona, której ikoną jest Sagrada Familia, kościół o najbardziej rozpoznawalnej fasadzie. Duże wrażenie robił również Plac Kataloński. Oczy długoszaków rozkoszowały się pięknem Katalonii widzianej z różnych części miasta, jednak najpiękniejsza sceneria rozciągała się ze wzgórza Montijuc. Wyprawę zakończył pokaz podświetlanej fontanny znajdującej się u podnóża Montijuc. Ze stolicy Katalonii autokar wyruszył w drogę powrotną do Polski. Wyprawa nad Atlantyk nie tylko poszerzyła wiedzę uczniów o otaczającym ich świecie, lecz pozwoliła poznać obce kultury, poczuć i przeżyć historie miejsc, w których się znajdowali, zdobyć ciekawe informacje na temat innych krajów, zobaczyć na własne oczy jedne z największych europejskich dzieł architektury. Długoszacy wrócili do domów z umysłami pełnymi nowych wiadomości, licznymi pamiątkami, zdjęciami, ale – co najważniejsze – ogromem niesamowitych wspomnień i zawiązanymi nowymi znajomościami czy przyjaźniami. Wszyscy uczestnicy serdecznie dziękują opiekunom, którzy włożyli wiele wysiłku w zorganizowanie tego wspaniałego wyjazdu, będącego niezapomnianą przygodą, w trakcie której był czas na wesołą zabawę i chwile spokojnej zadumy. Serdecznie dziękujemy !

Uczestnicy wycieczki

Skip to content