Wycieczka do Biskupina

16 września 2019 r. dla uczniów z klas 2a, 2b, 2c i 4a naszej szkoły została zorganizowana jednodniowa wycieczka do Biskupina pod opieką nauczycieli: p. Mirelli Kwiatkowskiej, p. Katarzyny Matuszewskiej, p. Marcina Jaskólskiego, p. Marty Wójciak, s. Pauliny Bursiewicz i dwóch wspaniałych mam.
Biskupin to bardzo ciekawe miejsce, pięknie położone nad Jeziorem Biskupińskim. Na półwyspie tego jeziora znajduje się osada obronna związana z ludnością kultury łużyckiej. Jest to największa w Europie ekspozycja osady warownej z początku epoki żelaza. Na pierwotnej wyspie powstała osada, którą w czasie największego rozkwitu mogło zamieszkiwać od 900 do 1200 osób.
Co roku we wrześniu Biskupin staje się miejscem festynu archeologicznego, na który zjeżdżają tysiące gości z całej Polski i Europy. Szczególnie podobał się nam konkurs pieczenia dawnego chleba – “pity”, w którym dzieci chętnie brały udział. Interesujące były różnorodne pokazy i degustacje dawnych potraw. Można było obejrzeć stoiska z wikliną, miodem, papierem czerpanym i różnorodną biżuterią. Gospodarze festynu witali nas w strojach z dawnych epok i tworzyli niepowtarzalną atmosferę. Można było przez chwilę poczuć się mieszkańcem średniowiecznej osady, gdzie wyrabia się chleb, zbiera miód, tka ubrania, wyrabia narzędzia u kowala lub stolarza albo piecze w prymitywnych piecach. Pod osadą biskupińską natomiast rozgrywano walki rycerskie oraz przedstawiano układy taneczne do tańców średniowiecznych.
Wyjazd był bardzo udany!

Joanna Filińska

Skip to content