Światowy Dzień Zwierząt

Światowy Dzień Zwierząt czyli World Animal Day jest corocznym świętem obchodzonym dnia 4 października. W Kościele powszechnym jest to dzień wspominania świętego Franciszka z Asyżu, patrona zwierząt, ekologów i ekologii. Po raz pierwszy został on zorganizowany w Polsce w 1993 roku.

Z tej okazji 8 października uczniowie klasy 1a oraz 2a wraz z wychowawczyniami p. Martą Trelą i p. Katarzyną Matuszewską wybrali się do schroniska dla zwierząt mieszczącego się przy ul. Przemysłowej we Włocławku.

Celem wizyty było zachęcenie dzieci do niesienia pomocy potrzebującym i uwrażliwienie ich na los bezdomnych zwierząt oraz poznanie pracy pracowników w schronisku.

Pani, która nas powitała opowiedziała nam m.in. o swojej pracy, o tym jak należy witać się z psem, jakie są psie zwyczaje. Najważniejszą lekcją było to, że zwierzęta to nie zabawki, z których można zrezygnować, gdy minie czas pierwszej fascynacji. Dzieci zrozumiały, że posiadanie psa czy kota to nie tylko przyjemność, ale także obowiązek. Uczniowie zobaczyli zwierzęta, które mieszkają w schronisku i czekają na adopcję. Wielu z nas upatrzyło sobie swojego pupila. Być może któryś z nich znajdzie swój dom pośród nas…

Mali Długoszacy przekazali również żywność, którą wcześniej zbieraliśmy w swoich salach. Uczniowie przynosili karmę dla psów i kotów, ciepłe posłania, koce, kołdry. Bardzo dziękujemy dzieciom i rodziców – za zaangażowanie i wszelką pomoc. Dzieci w ramach podziękowania wręczyły również pięknie przygotowaną laurkę. Z całą pewnością wizyta w schronisku była dobrą lekcją empatii, wrażliwości.

Dziękujemy pani Żanecie Szpuleckiej – wychowawcy świetlicy oraz p. Tomaszowi Centkowskiemu za pomoc w opiece nad dziećmi podczas wycieczki. Pani Dorocie Antczak – mamie Stasia oraz Państwu Aleksandrze i Łukaszowi Ritter – rodzicom Basi – dziękujemy za przywiezienie żywności, którą zebraliśmy w klasach, do schroniska.

Katarzyna Matuszewska

Skip to content