„Fantazja polska” – Polskie Tańce Narodowe …w samym sercu Mazowsza

Dnia 18 października  grupa uczniów klas 5a, 5b i 5c  wspólnie z  pp. Bożeną Sobierajską i Sylwią Pietrzak miała niepowtarzalną okazję uczestniczyć w koncercie edukacyjnym pn. Fantazja polska – Polskie Tańce Narodowe  w Mateczniku Państwowego Zespołu Pieśni i Tańca Mazowsze w Otrębusach.

Wiersze Wandy Chotomskiej „Twój dom” i Antoniego Słomińskiego „Polska” – recytowane przez uczestników wycieczki wprowadzały w podniosły nastrój koncertu.  Tytuł widowiska edukacyjnego nawiązywał do młodzieńczej kompozycji osiemnastoletniego Fryderyka Chopina – Fantazja na tematy polskie- A-Dur op. 13 na orkiestrę i fortepian. Bohaterami teatralnej Fantazji były dzieci, które podczas dynamicznej, inscenizowanej lekcji poznawały polskie tańce narodowe: oberka, mazura, kujawiaka, poloneza i krakowiaka. Przewodnikiem była niezwykła nauczycielka, skrzypaczka-wirtuozka. Podczas poszczególnych scen-obrazów wywoływane były nie tylko poszczególne tańce, ale także utwory instrumentalne i wokalne polskich kompozytorów dla których rodzimy folklor stanowił twórczą inspirację. Usłyszeliśmy w znakomitej interpretacji utwory Ogińskiego, Chopina i Wieniawskiego. Akcja teatralna przeniosła nas w czasy dzieciństwa małego Fryderyka Chopina.  Poznaliśmy również okres artystyczny Jana Kiepury. Odwiedziliśmy Sanktuarium w św. Lipce, a także  dom  bohatera scenicznego małego Janka, który ze swoją mamą pianistką wprowadził nas świat muzyki i tańca. Polskie Tańce Narodowe zobaczyliśmy  w fantastycznym wykonaniu baletu i orkiestry Polskiego Zespołu Ludowego Pień i  Tańca „Mazowsze”, pod kierownictwem muzycznym pana Jacka Bonieckiego,  w reżyserii i scenariuszu pana  Zbigniewa Kuligowskiego. Po spektaklu był czas na wykonanie zdjęć z artystami, rozmowy oraz zakup oryginalnych pamiątek. Uczniowie mogli przebywać w przestrzeni, w której  na co dzień funkcjonuje Zespół „Mazowsze”.

Jesteśmy szczerze zachwyceni, niesamowitymi przeżyciami,  niepowtarzalną lekcją historii tańców narodowych.  „Mazowsze” podbiło nasze  wszystkie serca. Piękna tradycyjna, muzyka, śpiew i taniec, aktorskie występy rówieśników  wycieczki,  podkreślały narodowy charakter występu.  Pełni wrażeń powróciliśmy do Włocławka. Dziękuję  wszystkim, dzięki którym mogliśmy  przeżyć artystyczną  podróż historyczną. Wyprawa jest godna polecenia długoszakom.

Bożena Sobierajska – organizator wyjazdu

Skip to content