Światowy Dzień Origami w przedszkolu

24 października 2019 roku obchodziliśmy w naszym przedszkolu Światowy Dzień Origami.
Origami jest ciekawą techniką plastyczną, która daje bardzo wiele możliwości. Może stanowić doskonałe ćwiczenie kompozycyjne, zabawowe, relaksacyjne i wyciszające. Składając papier dziecko uruchamia wiele zmysłów, dzięki czemu rozwija myślenie twórcze, konstrukcyjne, usprawnia spostrzegawczość, wyobraźnię przestrzenną i zdolności manualne. Kształtuje też osobowość dziecka, ucząc je cierpliwości i skupienia. Origami pobudza też układ nerwowy, integrując pracę obu półkul mózgowych. Stanowi narzędzie ułatwiające naukę matematyki.

Sztuka origami jest dzieciom doskonale znana, gdyż w każdej grupie wiekowej prowadzone jest koło zainteresowań o tej tematyce. Wykonywane prace są dostosowane do wieku i możliwości dzieci.   Przedszkolaki uczą się składania papieru w taki sposób, by powstawały z niego różne obiekty, zwierzątka, rośliny czy postacie. Na zajęciach wykorzystujemy głównie papierowe, różnokolorowe kółeczka, kwadraty i prostokąty.

Na razie poznajemy origami płaskie, ale gdy tylko nabierzemy wprawy, powstawać będą także prace przestrzenne. Dodatkowym elementem  na zajęciach koła origami jest słuchanie rymowanek
i wierszyków związanych tematycznie z wykonywanymi pracami.

Na zajęciach  zawsze panuje twórcza i radosna atmosfera. Dzieci z wielkim zainteresowaniem i skupieniem słuchają instrukcji nauczyciela. Niesamowite jest dla nich to, że ze zwykłych kółeczek mogą stworzyć drzewko, aniołka czy np. statek. Każdą pracę ozdabiają kredkami lub flamastrami według własnego pomysłu, nadając swemu dziełu indywidualny charakter. Prace naszych  przedszkolaków można podziwiać na zamieszczonych fotografiach. Zapraszam do galerii!

Marta Antczak

                                                                                     

Skip to content