Pies – przyjaciel człowieka

8 listopada 2019 roku mali Długoszacy mieli niecodziennego gościa – psa rasy flat coated retriver o imieniu Niko.

Spotkanie miało na celu poszerzenie wiedzy dzieci na temat opieki nad zwierzętami, sposobów zachowania w sytuacjach spotkania z nieznanym psem oraz kształtowanie wśród uczniów empatii w stosunku do zwierząt i poczucia odpowiedzialności za nie. Rozmawialiśmy jak rozpoznać sygnały wysyłane przez psa i czego nie wolno robić czworonogom. Dzieci miały także okazję przypomnieć sobie, jak wygląda pozycja, którą należy przyjąć w momencie zetknięcia się z niebezpiecznym zwierzęciem. W czasie spotkania dzieci miały okazję dowiedzieć się jaką rolę odgrywa pies w społeczeństwie. Uczyły się jak bezpiecznie i odpowiedzialnie postępować z psem. Uczniowie przełamywali lęk przed czworonogiem i pogłębiali kontakt przez podejście do psa i pogłaskanie go. Dzieci wykazały się wiedzą na temat ważnej roli pełnionej przez psy np. w służbie policji, w służbie celnej, w ratownictwie, w pracy terapeutycznej i do jakich zadań są angażowane.

Tego typu spotkania pozwalają dzieciom na poszerzenie wiedzy o świecie zwierząt, rozwijają empatię i poczucie odpowiedzialności. Zajęcia dostarczyły uczniom wiele pozytywnych wrażeń.

Aleksandra Ujazdowska

Skip to content