Warsztaty w Teatrze Impresaryjnym we Włocławku

Dnia 29 listopada 2019 r. dzieci z klasy 2b udały się na warsztaty dotyczące muzyki i światła do teatru Impresaryjnego im. Włodzimierza Gniazdowskiego we Włocławku.
Światło w teatrze jest istotnym narzędziem scenograficznym. Można dzięki niemu tworzyć efekty specjalne, stwarzać iluzje, wykorzystać cień, budować nastrój itp. Jednym z ciekawszych efektów wizualnych jest zastosowanie w teatrze światła UV i tworzenie w ten sposób tzw. czarnego testu. Forma ta jest niezwykle efektowna, daje wrażenie nadzwyczajności. Ukryte w ciemnościach kształty, formy, zostają wydobyte dzięki specjalnemu oświetleniu. Efekt jest możliwy do zobaczenia dopiero po zastosowaniu oświetlenia UV, co sprawia, że stanowi on niespodziankę nawet dla samego twórcy.
Dzieci poznały podstawowe zastosowanie oświetlenia w teatrze i w czasie warsztatów wykorzystały formy teatralne w technice czarnego teatru w mini etiudach. Dzięki temu każdy uczeń chociaż przez chwilkę mógł poczuć się jak prawdziwy aktor.
Uczestnictwo w warsztatach teatralnych uwrażliwia dzieci na piękno sztuki teatralnej, gry aktorskiej oraz pomaga w wyrażaniu uczuć i emocji. Zajęcia te w sposób szczególny rozwijają kreatywność naszych uczniów, ponieważ w wielu zabawach i ćwiczeniach to dzieci były pomysłodawcami.
Joanna Filińska
Skip to content