30. rocznica uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka

W listopadzie tego roku upłynęło 30 lat od uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka.  To najważniejszy dokument stanowiący o prawach najmłodszych.  Od kilku lat obchodzi się w Polsce i na świecie dzień, który upamiętnia uchwalenie Deklaracji Praw Dziecka w 1959 roku a także Konwencji o Prawach Dziecka w 1989 roku.  Jest to Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Tegorocznym hasłem przewodnim Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka było dzieciństwo –„dla każdego dziecka, dzieciństwo”. Warto dodać, że idea Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka, który obchodziliśmy w listopadzie, zakłada jednoczenie się dzieci na całym świecie i  podejmowanie działań w imieniu swoich rówieśników – tych, których prawa często są łamane. W wielu krajach w tym dniu dzieci podejmują działania i inicjatywy po to, aby ich głos o prawach dziecka był słyszany przez dorosłych, polityków i media.

Nasza szkoła również włączyła się w  świętowanie tego dnia. Uczniowie przygotowali gazetkę szkolną a na niektórych lekcjach odbyły się pogadanki o prawach dzieci. Uczniowie mieli też możliwość wzięcia udziału w konkursach (plastyczny, literacki i multimedialny) z hasłem przewodnim „dla każdego dziecka, dzieciństwo”. Dziękujemy za wzięcie udziału w akcji.

Anna Baranowska

Skip to content