Wycieczka do firmy MPEC

18 grudnia 2019 r. klasa 2b brała udział w zajęciach edukacyjnych w Centrum Edukacji Ekologicznej mieszczącym się w Miejskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej we Włocławku.

Celem wycieczki było zapoznanie uczniów ze sposobami powstawania ciepła i jego oszczędzania. Poruszone zostały zagadnienia związane ze smogiem i ochroną środowiska.

Zajęcia poprzedzone były emisją specjalnej prezentacji, dzięki której uczniowie dowiedzieli się, w jaki sposób grzejniki stają się gorące, a z kranów płynie ciepła woda. Prześledzili drogę ciepła od ciepłowni MPEC do swoich domów. Poznali zasadę funkcjonowania węzłów cieplnych oraz wymiennika ciepła. Dowiedzieli się również jak zaoszczędzić ciepło.

Po części teoretycznej uczniowie mieli niepowtarzalną okazję przyjrzeć się z bliska pracy włocławskich ciepłowników. Dzieci założyły specjalne kamizelki i kaski, po czym udały się na wycieczkę, podczas której zobaczyły proces nawęglania, spalania oraz odżużlowania. Atrakcją była również możliwość zajrzenia do najwyższego w mieście komina oraz pieca, w którym palił się płomień doprowadzający ciepło do włocławskich domów. Ciekawostką była wiadomość, iż na kominie zainstalowano kamerkę, dzięki której zobaczyć można mieszkającego tam sokoła.

Na koniec wycieczki wszystkie dzieci otrzymały prezenty, które sprawiły im ogromną radość. To były bardzo ciekawe i pouczające zajęcia. Dziękujemy!

Joanna Filińska

Skip to content