Wesołe ferie z Małym Długoszem

I dzień zimowych półkolonii – 27.01.2020 r.

Pierwszy dzień ferii dla dzieci z Długosza był pełen atrakcji. Nasi podopieczni wybrali się na wycieczkę do Sali Zabaw RIO oraz do Multikina.

Celem wycieczki do RIO była przede wszystkim integracja rówieśniczych grup, rozwijanie motoryki dużej i małej dzieci oraz stworzenie możliwości radosnego spędzenia czasu. Dwie godziny zabawy w sali, w której znajdowały się różnorodne przeszkody i miejsca do aktywności, minęły nam bardzo szybko.

Po obiedzie Długoszaki miały przyjemność obejrzeć film pt. “Doktor Dolittle” z Robert Downey Jr. w roli głównej, który wciela się w jedną z najsłynniejszych postaci światowej literatury, w pełnej przygód nowej filmowej wersji opowieści o człowieku, który potrafi rozmawiać ze zwierzętami. Film bardzo spodobał się dzieciom.

Bez wątpienia dzieci były zachwycone atrakcjami pierwszego dnia półkolonii, a uśmiechy z ich twarzy nie znikały do końca dnia.

Opiekunami tego dnia byli: Aleksandra Ujazdowska, Mirella Kwiatkowska, Agnieszka Iwan, Katarzyna Matuszewska, Żaneta Szpulecka, Andrzej Gołębieski, Joanna Filińska, Kamila Kurdubska i Urszula Bordyn.

Kamila Kurdubska

 

II dzień zimowych półkolonii – 28.01.2020 r.

W drugim dniu wesołych ferii w Małym Długoszu dzieci udały się najpierw na zajęcia zorganizowane w szkole. Dzieci uczestniczyły w językowych zabawach integracyjnych, zajęciach sportowych oraz plastycznych. Uczniowie bardzo chętnie i z pełnym zaangażowaniem bawili się przygotowanym programem. Następnie zaplanowane było wyjście do Kręgielni przy ul. Wysokiej. Tam zapewniona była niepowtarzalna atmosfera i dobra zabawa. Każdy znalazł coś dla siebie. W tym samym czasie część dzieci brała udział w warsztatach zorganizowanych przez WCEE, podczas których wykonywane były pachnące mydełka. Celem zajęć było kształtowanie właściwych nawyków związanych z higieną osobistą, poznanie historii mydlarstwa oraz znaczenie mydła.
Popołudnie drugiego dnia ferii również obfitowało w pełne atrakcji wydarzenia. Dzieci skorzystały z oferty zajęć edukacyjnych przygotowanych przez Muzeum Etnograficzne przy ul. Bulwary we Włocławku. Podczas warsztatów “Indiańskie pióropusze” przybliżono uczniom historię, sztukę i kulturę Indian poprzez wspólne oglądanie wystawy. Następnie dzieci stworzyły własne, bajeczne, kolorowe pióropusze. Po dniu pełnym atrakcji zadowolone dzieci zostały odebrane przez rodziców do domów.
Opiekunami tego dnia byli: Agnieszka Iwan, Żaneta Szpulecka, Kamila Kurdubska, Klaudia Majewska-Rybacka, Urszula Bordyn, Mirella Kwiatkowska, Tomasz Centkowski, Gabriela Goszcz, Katarzyna Sobolewska, Agnieszka Całkiewicz.
Urszula Bordyn

 

III dzień zimowych półkolonii – 29.01.2020 r.

W trzecim dniu naszych półkolonii zimowych jedna grupa uczniów odwiedziła Centrum Edukacji Ekologicznej EKOSZKOŁA przy Miejskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej, gdzie dzieci uczestniczyły w zajęciach warsztatowych dotyczących powstawania ciepła, oszczędzania go, zagadnień związanych ze smogiem oraz ochrony środowiska. Z kolei druga grupa naszych ,,Małych Długoszaków” udała się do Fabryki Fajansu. Dzieci miały możliwość zapoznać się z procesem powstawania fajansu oraz jego ręcznego malowania. Uczniowie z uwagą i zainteresowaniem przyglądali się paniom, które na co dzień tworzą te przepiękne wyroby fajansowe. Kolejną atrakcją dzisiejszego dnia były zajęcia mydlarskie przeprowadzone przez pracowników Włocławskiego Centrum Edukacji Ekologicznej oraz zapoznanie ze sztuką walki karate. Uzupełnieniem dnia były zajęcia rekreacyjne oraz trening koszykarski.

Opiekunami tego dnia byli: Agnieszka Iwan, Mirella Kwiatkowska, Agnieszka Całkiewicz, Marta Wójciak, Klaudia Majewska-Rybacka, Kamila Kurdubska, Tomasz Centkowski, Marta Trela, Katarzyna Matuszewska, Gabriela Goszcz i Katarzyna Sobolewska.

Marta Trela

IV dzień zimowych półkolonii – 30.01.2020 r.

Czwartego dnia podczas wesołych ferii w Małym Długoszu kolejna grupa dzieci wybrała się do Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej we Włocławku. Uczniowie dowiedzieli się nie tylko tego, w jaki sposób ogrzewane są pomieszczenia i budynki, ale także poznali materiały wykorzystywane do pozyskiwania ciepła. Zostali przy tym pouczeni co wolno, a czego nie wolno palić w piecu, aby nie zaszkodzić naszemu środowisku. Uczniowie mieli również okazję wykazać się kreatywnością podczas tworzenia kominów oraz ekologicznych kubków.

W tym samym czasie część dzieci uczestniczyła w zajęciach koszykówki, a także wybrała się na wycieczkę do Fabryki Fajansu. Dzieci zobaczyły tam z czego i w jaki sposób tworzy się formę, a potem poznały sztukę nakładania farby. Warsztaty przyniosły uczniom wiele radości, wzbogacając o nowe doświadczenie jakim był ich własny wkład w tworzeniu naczyń.

Po pysznym obiedzie – pizzy – dzieci w drugiej części dnia także uczestniczyły w zajęciach organizowanych w szkole, którymi były zajęcia wokalne, plastyczne i matematyczne. Natomiast kolejna grupa udała się do Muzeum Etnograficznego na warsztaty o tematyce indiańskiej. Nasi podopieczni mieli okazję obejrzeć wystawę, która pozwoliła im cofnąć się do czasów, w których żyli Indianie. Uczniowie wykonali pracę plastyczną – kolorowe pióropusze.

Opiekunami tego dnia byli: Mirella Kwiatkowska, Agnieszka Całkiewicz, Marta Wójciak, Klaudia Majewska-Rybacka, Andrzej Gołębieski, Tomasz Centkowski, Katarzyna Matuszewska, Gabriela Goszcz i Katarzyna Sobolewska.

Marta Wójciak

 

V dzień zimowych półkolonii – 31.01.2020 r.

W ostatnim dniu półkolonii nasi podopieczni brali udział w licznych zajęciach przygotowanych na ten wyjątkowy dzień. Od rana grupa dzieci mogła na sportowo rozpocząć dzień trenując koszykówkę pod czujnym okiem pani Agnieszki Całkiewicz. Część doskonaliła swoje umiejętności matematyczne wraz z panią Aleksandrą Ujazdowską rozwiązując ciekawe zadania. Niewątpliwie największym przeżyciem była dziś wizyta na wystawie pająków i pajęczaków w Browarze B. Zafascynowanie tymi niezwykłymi stworzeniami bardzo szybko udzieliło się wszystkim. Rozegrana była też gra terenowa Milionerzy, w której uczestnicy spróbowali swych sił z najróżniejszych dziedzin życia w otoczeniu gmachu Dużego Długosza. Grupy, które odwiedziły Muzeum Etnograficzne, poznawały kulturę plemion indiańskich. Wykonane także były elementy stroju indiańskiego i uczestnicy wyszli z zajęć odziani w piękne, własnoręcznie wykonane pióropusze. Aż żal, że tak szybko minął tydzień ferii. Teraz na kolejne zimowe spotkanie trzeba czekać cały rok.

Opiekunami tego dnia byli: Mirella Kwiatkowska, Agnieszka Całkiewicz, Marta Trela, Aleksandra Ujazdowska, Marta Wójciak, Paula Ciniewska, Tomasz Centkowski i Andrzej Gołębieski.

Tomasz Centkowski

Skip to content