Studniówka 2020

,,Bo coś w szaleństwach jest młodości,
Wśród lotu wichru, skrzydeł szumu,
Co jest mądrzejsze od mądrości
I rozumniejsze od rozumu.”

Leopold Staff

Sobota, 25 stycznia 2020 roku, to dzień, który szczególnie zapisał się w pamięci  tegorocznych maturzystów. Uczniowie klas trzecich Zespołu Szkół Katolickich im.ks. Jana Długosza, wraz z zaproszonymi gośćmi, dokładnie 100 dni przed maturą, bawili się na studniówce w Hotelu Riverside we Włocławku.

Część oficjalną poprowadzili przedstawiciele klas trzecich: Wiktoria Grzelakowska i Krzysztof Bujak, którzy w imieniu wszystkich maturzystów powitali zaproszonych gości. Prowadzący z dumą stwierdzili, że lata spędzone w murach Zespołu Szkół Katolickich dały im coś, czego nikt i nigdy im nie odbierze. Jest to – jak mówi hymn naszej szkoły – „wiedza potrzebna do przebicia”, by móc „wygrać na boisku życia”.

Ten wyjątkowy bal – jak nakazuje polska tradycja – rozpoczął się polonezem.

„(…) Podkomorzy rusza
I z lekka zarzuciwszy wyloty kontusza,
I wąsa podkręcając, podał rękę Zosi
I skłoniwszy się grzecznie w pierwszą parę prosi.
Za Podkomorzym szereg w pary się gromadzi,
Dano hasło, zaczęto taniec: on prowadzi. (…) 

I szły pary po parach hucznie i wesoło,
Rozkręcało się, znowu skręcało się koło,
Jak wąż olbrzymi w tysiąc łamiący się zwojów;
Mieni się cętkowata, różna barwa strojów
Damskich, pańskich, żołnierskich, jak łuska błyszcząca,
Wyzłocona promieńmi zachodniego słońca
I odbita o ciemne murawy wezgłowia.
Wre taniec, brzmi muzyka, oklaski i zdrowia!”

 

Młodzież zatańczyła go perfekcyjnie. Autorka choreografii – p. Paulina Tokarska – mogła być dumna ze swoich podopiecznych.

Po odtańczeniu poloneza nastąpiło oficjalne otwarcie balu, którego dokonał dyrektor Zespołu Szkół Katolickich – ks. dr Jacek Kędzierski. W pierwszej kolejności Ksiądz Dyrektor podziękował Rodzicom, którzy podjęli się zorganizowania studniówki w taki sposób, aby była ona niezapomnianym przeżyciem dla ich dzieci. Podziękował Rodzicom za trud włożony w solidne wychowanie swoich pociech. Wychowawcom i nauczycielom podziękował za zaangażowanie i wkład pracy jaki  wnoszą w przygotowanie do dobrze zdanej matury. Ksiądz Dyrektor życzył młodzieży udanej zabawy, zdanej jak najlepiej matury oraz tego, by nigdy nie zapomniała o chrześcijańskich wartościach. Następnie głos zabrała Pani Wiceprezydent Włocławka – Barbara Moraczewska. Pani Wiceprezydent w swoim wystąpieniu podziękowała za zaproszenie na ten wyjątkowy bal oraz podzieliła się w subtelny  sposób refleksją na temat przesądów studniówkowych które zna, wywołały one szczery uśmiech na twarzach zgromadzonych gości i wprowadziły wszystkich w dobry nastrój. Następnie ks. Jacek Buta odczytał list od ks. bp. Wiesława Alojzego Meringa – Pasterza Diecezji, w którym Ksiądz Biskup kładł nacisk na to, aby młodzież korzystała ze zdobytej wiedzy w szkole i kierowała się w życiu chrześcijańską mądrością. Z pięknymi życzeniami dla dyrekcji, wychowawców i nauczycieli wystąpiła w imieniu Rodziców p. Bożena Piętowska, która wyraziła swoją wdzięczność za trud włożony w wychowanie młodzieży i podziękowała za  zapewnienie w szkole jak najlepszych warunków dla rozwoju pasji oraz talentów. W imieniu Samorządu Szkolnego przemówiła uczennica klasy drugiej liceum – Zuzanna Konieczna. Życzyła maturzystom „połamania pióra” i odwagi, która dodaje skrzydeł i prowadzi w wymarzonym kierunku.

Na koniec części oficjalnej, w imieniu wszystkich maturzystów, uczennica Aleksandra Lewandowska na ręce dyrekcji, wychowawców, nauczycieli i rodziców złożyła podziękowania:

(….)W tym szczególnym dniu chcielibyśmy serdecznie  podziękować wszystkim, którzy niestrudzenie towarzyszyli nam na szlaku zdobywania wiedzy w murach Długosza, służąc zawsze pomocą i wsparciem w trudnych chwilach.(…) chcielibyśmy podziękować wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację tego wspaniałego wydarzenia, dokładając wszelkich starań, by wszystko było dopracowane w najmniejszym szczególe.

Dziękujemy dyrekcji i nauczycielom (…) za wiarę w nasze możliwości, nawet gdy sami w nie wątpimy i motywowanie nas do myślenia o naszej własnej przyszłości.(…)

Dziękujemy naszym wychowawcom: Pani Agnieszce Sołtysiak, Pani Anecie Pawłowskiej i Panu Maciejowi Ziółkowskiemu, którzy przez ostatnie trzy lata wspierali nas w trudnych chwilach, asekurowali, gdy pod ich okiem stawaliśmy się coraz bardziej samodzielni, wkraczając w dorosłość.(…)

Dziękujemy wam, kochani rodzice, za wszystko, co dla nas robicie, za waszą miłość i opiekę,
za to, że zawsze chcecie dla nas jak najlepiej i z myślą o nas zorganizowaliście ten cudowny bal.

Dziękujemy wszystkim tu zebranym za przybycie i obecność w tak ważnym dla nas dniu.
Jest to jedno z ostatnich tak radosnych i beztroskich wydarzeń w takim gronie. Mam nadzieję,
że ta noc będzie zarówno dla nas, jak i dla państwa niezapomniana, stanie się radosnym wspomnieniem, do którego będziemy wracać z uśmiechem na twarzy.

Do słów wdzięczności maturzyści dołączyli kwiaty oraz pamiątkowe pierniczki z podziękowaniami –„Maturzyści 2020”. Po tak zakończonej części oficjalnej rozpoczął się bal, a licealiści  nie schodzili z parkietu aż do białego rana.

Aneta Pawłowska
Agnieszka Sołtysiak
Maciej Ziółkowski

 

Skip to content