Wręczenie nagród za udział w konkursie plastycznym na portret Prymasa Tysiąclecia

Każda rzecz wielka musi kosztować,
Tylko rzeczy małe i liche są łatwe”.

Kardynał Stefan Wyszyński, Prymas Polski

 

Uroczyste wręczenie nagród

Wystawa „Portret Prymasa Tysiąclecia Kardynała Stefana Wyszyńskiego”, na której zgromadzono prace plastyczne uczniów (o której szczegółowo pisaliśmy  w ubiegłym tygodniu  na stronie naszej szkoły), miała swoich laureatów. Uroczystego wręczenia nagród  dokonał ks. dyrektor Jacek Kędzierski wspólnie z ks. Jackiem Butą i panią Bożeną Sobierajską. Zwycięzców wyłoniła Komisja w składzie: ks. dyrektor Jacek Kędzierski, ks. Jacek Buta i ks. Adam Zieliński.

Nagrodę Specjalną Księdza Dyrektora otrzymała: Zofia Pietraszkiewicz kl. 7b

 • I miejsce – Patrycja Gapińska kl. 6c
 • II miejsce – Aleksandra Kuchta kl. 6a
 • III miejsce – Franciszek Sumiński kl. 6c

Nagrodą w Konkursie była książka pt. „O Stefku niekoronowanym królu Polski” autorstwa Ewy Skarżyńskiej (opisująca w sposób wyjątkowy życie Kardynała Stefana Wyszyńskiego) oraz gra edukacyjna ABC MIŁOŚCI na podstawie „ABC Społecznej Krucjaty Miłości”.

W tym miejscu nie sposób nie zacytować tak zawsze aktualnych słów Prymasa Polski Stefana Kardynała Wyszyńskiego, który  w 1967 roku,  w liście pasterskim na Wielki Post, ogłosił Program Społecznej Krucjaty Miłości. Jest to program odnowy życia codziennego, zaproszenie do oddziaływania miłością w rodzinie, w domu, w pracy, wśród przyjaciół, na wakacjach po to, aby zacząć przemieniać świat począwszy od siebie, od najbliższego otoczenia. Prymas mówił, że „Czas to miłość!(…) Całe nasze życie tyle jest warte, ile jest w nim miłości”. Pozostaje nam tylko zacząć już dziś żyć tym programem.

A oto poszczególny punkty tego Programu:

 1. Szanuj każdego człowieka, bo Chrystus w nim żyje. Bądź wrażliwy na drugiego człowieka, twojego brata (siostrę).
 2. Myśl dobrze o wszystkich – nie myśl źle o nikim. Staraj się nawet w najgorszym znaleźć coś dobrego.
 3. Mów zawsze życzliwie o drugich – nie mów źle o bliźnich. Napraw krzywdę wyrządzoną słowem. Nie czyń rozdźwięku między ludźmi.
 4. Rozmawiaj z każdym językiem miłości. Nie podnoś głosu. Nie przeklinaj. Nie rób przykrości. Nie wyciskaj łez. Uspokajaj i okazuj dobroć.
 5. Przebaczaj wszystko wszystkim. Nie chowaj w sercu urazy. Zawsze pierwszy wyciągnij rękę do zgody.
 6. Działaj zawsze na korzyść bliźniego. Czyń dobrze każdemu, jakbyś pragnął, aby tobie tak czyniono. Nie myśl o tym, co tobie jest kto winien, ale co Ty jesteś winien innym.
 7. Czynnie współczuj w cierpieniu. Chętnie spiesz z pociechą, radą, pomocą, sercem.
 8. Pracuj rzetelnie, bo z owoców twej pracy korzystają inni, jak Ty korzystasz z pracy drugich.
 9. Włącz się w społeczną pomoc bliźnim. Otwórz się ku ubogim i chorym. Użyczaj ze swego. Staraj się dostrzec potrzebujących wokół siebie.
 10. Módl się za wszystkich, nawet za nieprzyjaciół.

Gratulujemy laureatom oraz dziękujemy wszystkim uczniom, którzy zaangażowali się poprzez udział w konkursie. Wasze prace plastyczne były godne uwagi  – czuliśmy ogromny szacunek dla Waszej twórczej inwencji. Wszyscy jesteście wielcy – gratulujemy.  Kolejne szanse przed Wami, będą kolejne konkursy do których już teraz zapraszamy.

Bożena Sobierajska – organizator konkursu

Skip to content