Uczniowie Długosza pamiętają o bł. ks. Jerzym Popiełuszce

,,Nieustraszony obrońca prawdy, sprawiedliwości, wolności i godności człowieka” – tymi słowami Ojciec Święty Jan Paweł II określił ks. Jerzego Popiełuszkę.

Męczeńska śmierć tego kapłana porusza ludzkie serca od ponad trzydziestu lat. Szczególnie zaś osoba księdza Jerzego jest bliska mieszkańcom Włocławka i okolic, bo to tutaj zakończyło się jego ziemskie życie. Mimo że borykamy się wszyscy z trudnym czasem pandemii, nie zapomnieliśmy o heroicznej postaci księdza Popiełuszki. Uczniowie liceum podjęli udane próby interpretacji utworów: List Jerzego Popiełuszki do Matki Jerzego Fryckowskiego i Wisła Joanny Kulmowej. Licealiści przedstawili sens wierszy w wybranej przez siebie formie – obrazu, plakatu, piosenki, recytacji, zdjęcia. W to literackie (choć nie tylko) upamiętnienie męczennika za wiarę włączyły się klasy pierwsze i drugie liceum po SP. Nie sposób wymienić wszystkich, ale szczególnie kreatywne pomysły zrealizowali: Natalia Chojnacka z 2b (piosenka Wisła), Lidia Orłowska z 1b, Alicja Kordyla i Michał Narowski (oboje z 2a), a także Natalia Hyba, Jędrzej Pilip, Wiktoria Kołodziejczyk, Martyna Nencka i Aleksandra Babis (1c), Weronika Biesiada, Zofia Kwiatkowska, Marta Bychowska (1a).

Zapraszam do obejrzenia choć kilku prac – owej „namiastki” pomysłowości i twórczej wrażliwości uczniów Długosza.

Aleksandra Michalak 

Skip to content