Iskierki w skansenie w Kłóbce

Ostatnie dni maja w naszym przedszkolu upłynęły pod znakiem wielu atrakcji. Jedną z nich była wycieczka dzieci z grupy “Iskierki” do skansenu w Kłóbce.

Sama podróż autokarem wywołała w dzieciach wiele emocji – z uwagi na zeszłoroczne zamknięcie placówek edukacyjnych, była to pierwsza wycieczka czterolatków autokarem poza granice naszego miasta.

Po przyjeździe na miejsce zapoznaliśmy się z krótką historią skansenu oraz z samym pojęciem “skansen”. Dzieci zwiedziły chałupę zamieszkiwaną przez lud kujawski sprzed stu lat. Miały możliwość porównania wyglądu przedmiotów gospodarstwa domowego oraz poznać alternatywne miejsca i przyrządy dla takich urządzeń jak współczesna lodówka, pralka czy kuchenka. Na liście budynków jakie zwiedziliśmy były również: kuźnia, karczma, remiza, kościół i szkoła. Odwiedziliśmy również mieszkańców skansenu: w zagrodzie obserwowaliśmy króliki, owce oraz drób natomiast na wolnym wybiegu przywitało nas pokaźne stado kóz i owieczek.

Całą wycieczkę zwieńczył piknik na świeżym powietrzu. Dzieci z przyjemnością zjadły posiłek po ponad dwuipółgodzinnym spacerze po terytorium skansenu a następnie uprzątnęły swoje miejsce odpoczynku.

O tym, że wycieczka na długo zapadnie w pamięci naszych przedszkolaków oraz że była wspaniałą formą nauki świadczyć mogą słowa wypowiedziane przez jedno z dzieci: w przyszłości chcę zostać podróżnikiem i zwiedzić wszystkie takie skanseny na świecie! Nam pozostaje tylko życzyć wszystkim rozbudzania podróżniczych marzeń oraz wielu okazji do ich doświadczania.

Ksenia Kwiatkowska

Skip to content