Długoszacy na XXVI Festynie Archeologicznym w Biskupinie

Dnia 13 września klasy: 5a, 5b, 5c i 6a z inicjatywy p. Andrzeja Przybylskiego pojechały na XXVI Festyn Archeologiczny do Biskupina. Uczniowie pod opieką wychowawców: p. Tomasza Centkowskiego, p. Agaty Smardzewskiej, p. Wioletty Piaseckiej i wspomnianego p. Andrzeja Przybylskiego wzięli udział w tegorocznej edycji Festynu zorganizowanego pod hasłem „Powrót do przeszłości”. Długoszacy przenieśli się do epoki kamienia, czasów łowców i zbieraczy oraz pierwszych rolników. Mogli odwiedzić metalurgów z epoki brązu, bursztynnika, poznać tajniki pracy  tkaczek i farbiarek oraz zobaczyć pracownię garncarzy i ich dzieła. Podczas festynu wszędzie byli dostępni rzemieślnicy, którzy pokazywali, w jaki sposób dawniej wytwarzano wyroby ze skóry,  wikliny, tkanin czy biżuterię. W “Wiosce Ginących Zawodów” odbywały się warsztaty rękodzielnicze, podczas których uczestnicy mogli samodzielnie wytworzyć m. in. naczynia z gliny czy ozdoby z metalu. Wielkim zainteresowaniem naszych uczniów cieszyły się walki wczesnośredniowiecznych wojów i występ niezwykłych kaskaderów koni. Ponadto warto było obejrzeć pokaz sokolniczy  ptaków drapieżnych, których niegdyś powszechnie używano do polowań. Naszą uwagę przykuła sówka pójdźka “Isztar” i jej opiekunka – p. Michalina Brzozowska, która profesjonalnie opowiedziała nam o zwyczajach i upodobaniach sów.
To był dzień pełen wrażeń, zwłaszcza że tak dawno nie byliśmy na szkolnej wycieczce. W godzinach popołudniowych pełni pozytywnych emocji i zadowoleni z wyjazdu powróciliśmy do Włocławka.

Wioletta Piasecka

Skip to content