“Iskierki” na wystawie Włocławskiego Fajansu

13 października 2021 r. dzieci z grupy „Iskierki” wybrały się do Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku.

Celem wycieczki było obejrzenie wystawy prezentującej włocławskie wyroby fajansowe. Na ekspozycji zgromadzone zostały przedmioty codziennego użytku: misy, wazy, talerze, bombonierki, dzbanki oraz różnorodne figurki. Dzieci dowiedziały się jak powstawały słynne na całą Polskę „włocławki”, które produkowane były we włocławskiej fabryce fajansu na przestrzeni prawie 120 lat.  Przedszkolaki brały też udział w warsztatach, na których mogły samodzielnie namalować charakterystyczne fajansowe wzory – kwiaty, kogucika i ptaszki. Prace powstały na papierowych talerzykach, a malowane były farbami.

Zajęcia w muzeum wpisują się w realizowany w grupie projekt z zakresu edukacji regionalnej i patriotycznej – „Poznajemy Polskę z Polą podróżniczką”. Warto zaznajamiać najmłodsze pokolenie z tradycjami i sztuką regionu, w którym mieszka, by zachować pamięć
o twórczości poprzednich pokoleń.

Naszym „Iskierkom” bardzo podobała się zarówno sama wystawa, jak i możliwość wzięcia udziału, w ciekawych i twórczych warsztatach.

                                                                                                            Marta Antczak

Skip to content