W sercu polskiej demokracji – wycieczka do Sejmu RP

„Wszelka władza społeczności ludzkiej początek swój bierze z woli narodu”.

Dzień 15. października 2021 roku wpisał się w historię naszej szkoły kolejnym bardzo wyjątkowym wydarzeniem, pobytem uczniów w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej. Była to nagroda dla uczestników i opiekuna w Konkursie Ogólnopolskim p.n. ”Wirtualny spacer po Sejmie RP”, organizowanym przez Posła na Sejm PR Panią dr Joannę Borowiak. Naszą szkolę reprezentowali laureaci konkursu: Aleksander Kwiatkowski z kl. 8b i Piotr Nowacki z kl. 7b oraz uczestnicy: Zofia Kwiatkowska z kl. IIc LO, Izabela Tyrjan kl.7b, oraz z kl. 4b Zofia Chełminiak i Andrzej Kwiatkowski wraz z opiekunem szkolnym konkursu Panią Bożeną Sobierajską. Program wycieczki był bardzo bogaty. Po zarejestrowaniu się w biurze przepustek, uczniowie po dokładnej kontroli na bramce sejmowej, udali się do gmachu Sejmu RP, gdzie uczestników czekała kolejna kontrola, po jej przekroczeniu w progach Parlamentu RP powitała nas Pani Poseł dr Joanna Borowiak. Następnie z Panią przewodnik i wszystkimi uczestnikami wyprawy powędrowaliśmy w głębie gmachu Sejmu. Po drodze, w korytarzach sejmowych zapoznaliśmy się z historią, architekturą i ciekawostkami tej instytucji. Uczestnicy zasiedli w galerii sejmowej skąd mogli zobaczyć Salę Posiedzeń, zaprojektowaną w 1928 przez architekta Kazimierza Skórewicza na wzór starożytnego teatru. Pani przewodnik w ciekawy sposób opowiadała młodzieży o strukturze Sejmu RP, roli Marszałka Sejmu i Posłów, a także o symbolu władzy marszałka – lasce marszałkowskiej. Uczestnicy dowiedzieli się również w jaki sposób zostaje tworzone prawo.

Kolejnym bardzo wyjątkowym miejscem, które mogli zwiedzić uczestnicy wycieczki, był Hall Główny z monumentalnymi schodami wyposażonymi w charakterystyczne poręcze w kształcie węża, a także posadzką „symfonią na kamień” Bohdana Pniewskiego. W Hallu Głównym, w gablotach, znajdują się historyczne laski marszałkowskie, oraz tablica upamiętniająca wizytę św. Jana Pawła II w Parlamencie RP. Widoczna jest również waza, w której w czasie posiedzeń Sejmu RP umieszczony jest bukiet świeżych kwiatów. Zwiedziliśmy pierwsze piętro, na którym znajdują się gabinety: Marszałka Sejmu, Prezydenta i Premiera. Na pierwszym piętrze znajduje się także tablica upamiętniająca Posłów, którzy zginęli w czasie II wojny światowej oraz w katastrofie smoleńskiej. Kolejnym punktem było wyjątkowe miejsce – Kaplica Sejmowa, w której znajdują się relikwie św. Jana Pawła II i św. Maksymiliana Kolbe. Pani Poseł opowiedziała o tym szczególnym miejscu, które jest bardzo istotne w życiu wielu posłów.

Młodzież mogła także skorzystać z wielu publikacji, które były dostępne w gablotach, m.in. wydania specjalnego Kroniki Sejmowej, który opisuje patronów 2021 roku ustanowionych przez Sejm RP: Konstytucje 3 Maja, kard. Stefana Wyszyńskiego, Stanisława Lema, Cypriana Kamila Norwida, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego oraz Tadeusza Różewicza i Grupę Ładosia. Kolejnym punktem wyprawy był obiad w restauracji sejmowej.

Po opuszczeniu gmachu Parlamentu RP udaliśmy się na Plac Józefa Piłsudskiego w Warszawie, gdzie złożyliśmy kwiaty przed Grobem Nieznanego Żołnierza i uczciliśmy pamięć żołnierzy poległych w walce o niepodległość. Oddaliśmy także hołd przed pomnikiem katastrofy smoleńskiej, a także zatrzymaliśmy się przy krzyżu upamiętniającym wizytę św. Jana Pawła II w Polce. Następnie udaliśmy się pod pomnik Józefa Piłsudskiego i Prezydenta RP ś.p. Lecha Kaczyńskiego.

Bardzo dziękujemy Pani Poseł RP dr Joannie Borowiak za tak wspaniałą nagrodę konkursową. Ukazanie historii demokracji, parlamentaryzmu oraz patriotyzmu było okazją do zgłębienia swojej wiedzy, a także wielu wzruszeń. Dziękujemy również Dyrektor Biura – Pani dr Irenie Vuković-Kwiatkowskiej za opiekę i koordynację wycieczki.

Bożena Sobierajska

Skip to content