Wspomnienie o św. Janie Pawle II

Dziś obchodzimy liturgiczne wspomnienie Świętego Jana Pawła II na pamiątkę uroczystej inauguracji pontyfikatu papieża – Polaka, która miała miejsce właśnie 22 października 1978 r., kiedy to papież odprawił uroczystą Mszę Świętą na Placu Świętego Piotra na Watykanie.

Jak wiemy 16 października 1978 r. metropolita krakowski, kardynał Karol Wojtyła został wybrany na Ojca Świętego. “Habemus Papam”- słowa te tak pięknie zabrzmiały i ogłosiły światu, że mamy papieża. Zwłaszcza w komunistycznej wówczas Polsce wierni nie posiadali się z radości. Powołali Go na Stolicę Piotrową z “dalekiego kraju”. W istocie Jan Paweł II był pierwszym
papieżem z Polski, jak również pierwszym po 455 latach biskupem Rzymu, nie będącym Włochem.

W Długoszu pragniemy upamiętnić ten niezwykły pontyfikat wystawą, przygotowaną przez p. Wiolettę Piasecką. W holu szkoły mieszczą się tablice przypominające najważniejsze etapy z życia Świętego Jana Pawła II, czyli portrety małego Lolka, młodego studenta i wielbiciela teatru, kleryka, księdza, biskupa kardynała i oczywiście papieża. Nie sposób pokazać tak intensywnego
życia na kilku planszach, stąd prezentowane są tam tylko wybrane, najbardziej znane fotografie, bo któż z nas nie słyszał o “Wujku”, który zabierał młodzież na Mazury, charyzmatycznym wikarym czy papieżu – pielgrzymie. Ojciec Święty wskazywał, że nauka Chrystusa jest ciągle aktualna i potrzebna, bo tylko miłość, pokój, przebaczenie mogą odnowić ten świat. Papież tak bardzo ufał młodym ludziom i pokładał w nich nadzieję na dobre zmiany, stąd idea “Światowych Dni Młodzieży”. Pontyfikat Jana Pawła II trwał prawie 27 lat i był drugim, co do długości w dziejach Kościoła. Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 roku. 1 maja 2011 roku papież Benedykt XVI ogłosił Jana Pawła II błogosławionym. Kanonizacji papieża – Polaka dokonał papież Franciszek 27 kwietnia 2014 roku.

Wioletta Piasecka

Skip to content