Podsumowanie akcji „BohaterON – Włącz historię!” Uczciliśmy pamięć o Powstańcach Warszawskich

Miesiąc październik i listopad to czas pamięci o uczestnikach Powstania Warszawskiego. Z tej okazji w naszej szkole odbyły się liczne przedsięwzięcia. Możemy do nich zaliczyć udział w akcji BohaterON, konkursy historyczne, wykonanie gazetki z okazji przypadającego 2. października Dnia Pamięci o Cywilnej Ludności Powstańczej Warszawy czy lekcje historii poświęcone tematyce Powstania 1944 roku. Przyszła zatem pora na podsumowanie tych działań i rozstrzygnięcie konkursów historycznych.

Ogólnopolski projekt „BohaterON – Włącz historię!” to kampania  o tematyce historycznej, mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. Ma ona również wzmacniać poczucie tożsamości narodowej, krzewić postawy patriotyczne, a także budować wrażliwość społeczną. Organizatorem kampanii BohaterON jest Fundacja Rosa, Fundacja Sensoria oraz Fundacja Pokolenia Kolumbów z siedzibą we Wrocławiu.

W akcję włączyła się cała społeczność szkolna. Zadaniem uczestników było wykonanie kartek z podziękowaniami, słowami szacunku i uznania dla Powstańców Warszawskich. Znalazły się na nich osobiste refleksje uczniów dotyczące ówczesnych wydarzeń, a także wyrazy podziwu dla bohaterów, opatrzone patriotycznymi symbolami. Za pośrednictwem organizatorów projektu zostaną one przekazane żyjącym uczestnikom powstania. Akcja spotkała się z dużym zainteresowaniem ze strony długoszaków. Dodatkowo, praca nad kartkami została urozmaicona pogadanką na temat ówczesnych wydarzeń.

W naszej szkole odbyły się również szkolne konkursy historyczne. Poniżej znajduje się lista nagrodzonych uczniów. Dyplomy zostaną wręczone podczas wizyty w murach naszej szkoły Powstańca Warszawskiego – pana Janusza Walędzika.

Pamięć o uczestnikach Powstania Warszawskiego jest niezwykle istotna i należy ją kultywować. Pokolenie sierpnia 1944 z dnia na dzień staje się coraz mniej liczne. Odchodzą od nas świadkowie tamtych dni, kierujący się w swoim życiu ideałami ukształtowanymi w trudnych czasach wojny. Cieszy fakt, że uczniowie chętnie angażują się w akcje mające na celu poszerzanie wiedzy historycznej oraz wzmacnianie poczucia tożsamości narodowej,  sprawiając jednocześnie radość żyjącym bohaterom walczącej Warszawy.

KONKURSY DLA SZKOŁY PODSTAWOWEJ

Konkurs plastyczny – portret Pana Janusza Walędzika – powstańca warszawskiego

 • I miejsce – Nina Seligowska  – klasa VII b SP,
 • II miejsce – Zuzanna Błaszczsyńska – klasa VII a SP,
 • III miejsce – Patrycja Gapińska – klasa VII c SP.

Wyróżnienia:

 • Zuzanna Kamedulska – klasa IV c SP,
 • Adam Anczakowski-  klasa VIII c SP,
 • Kornelia Idryan – klasa V c SP.

Konkurs plastyczny – Powstanie Warszawskie

 • I miejsce – Maria Kuczkowska – klasa V a SP,
 • II miejsce – Jakub Nowacki – klasa VIII b SP,
 • III miejsce – Igor Balcerowski – klasa V a SP.

Wyróżnienia:

 • Zuzanna Kamedulska – klasa IV c SP,
 • Wiktoria Markowska – klasa VII a SP.

KONKURSY DLA LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO

Konkurs plastyczny – portret Pana Janusza Walędzika – Powstańca Warszawskiego

 • I MIEJSCE – Zuzanna Kwaśniak – klasa I b LO,
 • II MIEJSCE – Bartosz Hnatowicz – klasa III a LO,
 • III MIEJSCE – Martyna Porębska – klasa III c LO.

Konkurs plastyczny – Powstanie Warszawskie

 • I  MIEJSCE – Jędrzej Philip – klasa II c LO,
 • II MIEJSCE – Faustyna Rutkowska – klasa I b LO,
 • III MIEJSCE – Joanna Wojciechowska – Lamsallak – klasa II c LO.

Wyróżnienie:

 • Wiktoria Stasiak – klasa III a SP

Serdecznie gratulujemy nagrodzonym!

Katarzyna Kwiatkowska

Skip to content