Nauka przez zabawę

Dnia 1 grudnia 2021 r. klasy 3a, 3b, 3c oraz klasa 4b wyruszyły na wycieczkę do Łodzi. Nie mogliśmy narzekać na brak atrakcji. Zaczęło się od wizyty w Muzeum Włókiennictwa, gdzie grupy uczestniczyły w pouczających warsztatach “W kręgu żywiołów”, “Łódź Fabryczna” oraz “Poczuj rytm”. Uczniowie mieli niepowtarzalną okazję zwiedzić Muzeum, które posiada jedną z najbogatszych w świecie kolekcji współczesnej tkaniny artystycznej. Zbiory muzeum obejmują wszystko, co pozostaje w związku z włókienniczym procesem produkcyjnym – od surowca, przez techniki i technologie włókiennicze do produktów włókienniczych. Mogliśmy tam podziwiać jak robi się przędzę, tka materiał oraz drukuje wzory na materiałach.

Kolejnym punktem naszej wyprawy było Centrum Nauki i Techniki EC1 Łódź – Miasto Kultury. Podczas zajęć, które były ilustrowane ciekawymi doświadczeniami, uczniowie poznali połączenie między prostymi zjawiskami z codziennego życia a tymi, które zachodziły w kotłach, turbogeneratorze czy skraplaczu.

Dowiedzieli się także, jak można zmierzyć odległość z Ziemi do Księżyca, do planet, Słońca czy bardziej odległych gwiazd i galaktyk, korzystając z metody paralaksy. Pokaz w kinie sferycznym „Jesteśmy kosmitami!”, w jasny i prosty sposób przedstawił nam problematykę poszukiwania życia we Wszechświecie.

Po kilku godzinach pouczających doświadczeń czas na chwilę relaksu, więc ostatnim naszym celem była Galeria Manufaktura, gdzie mogliśmy zjeść coś pysznego i troszkę poszaleć na zakupach wśród pięknych dekoracji świątecznych. Z fantastycznymi humorami  zakończyliśmy naszą wyprawę.

Ewa Jackowska

Skip to content