Nocny chemiczny maraton maturalny w Długoszu

W nocy z piątku na sobotę, z 8. na 9. kwietnia 2022r., z mojej inicjatywy i na podstawie wypracowanego modelu fińskiego, odbył się nocny chemiczny maraton maturalny w ZSK. Dwudziestu uczniów rozszerzających chemię, pod moją opieką, przez jedenaście godzin (od 19:00 w piątek do 6:00 w sobotę) rozwiązywało arkusze maturalne i różnego rodzaju zadania z chemii. W przerwach od naukowej uczty, zjedliśmy kolację oraz graliśmy w tenisa stołowego w szkolnej świetlicy i uprawialiśmy różne dyscypliny sportowe na sali gimnastycznej. Wspólnie z nami swoją “nockę w szkole” przeżywała klasa 8a pod opieką pani Agaty Nawrockiej i pana Tomasza Centkowskiego.

Udało się zatem połączyć przyjemne z pożytecznym i w miłej, luźnej atmosferze rozwiązać kilkaset chemicznych zadań. Każdy uczestnik szkolnego maratonu pracował we własnym tempie, ale zawsze miał możliwość skorzystania z pomocy koleżanek i kolegów lub mojej. Często uczniowie z klas maturalnych i młodszych wspólnie pracowali nad zadaniami, co sprzyjało integracji różnych roczników szkolnych. Mamy nadzieję, że te jedenaście pracowicie spędzonych godzin przyczyni się do dobrego wyniku maturalnego z chemii.

Pomysł naukowych nocy w szkole zaczerpnąłem z coraz bardziej imponującego mi modelu edukacji w Finlandii. Wobec podejmowania takich inicjatyw, trudno dziwić się bardzo wysokim wynikom fińskich uczniów w międzynarodowych testach. Od kilku lat aplikuję w Długoszu skandynawskie pomysły i rozwiązania uzyskując coraz lepsze efekty dydaktyczne.

Dziękuję wszystkim dwudziestu uczniom, którzy zechcieli poświęcić noc na wspólne uzupełnianie i ugruntowanie wiedzy oraz umiejętności rozwiązując zadania maturalne z chemii. Życzę im owocnych ostatnich przygotowań naukowych oraz powodzenia na majowych egzaminach.

Konrad Trokowski

Skip to content