Lekcja w Brzeskim Centrum Kultury i Historii

8 kwietnia 2022 roku uczniowie klasy 3c wybrali się do Brzeskiego Centrum Kultury i Historii na niezapomniane lekcje związane z tradycjami wielkanocnymi, naszym regionem i jego historią.

Rozpoczęliśmy seansem filmowym o wielkanocnym zajączku, co wprowadziło nas już w klimat tych najważniejszych świąt w roku. Następnie odbyły się warsztaty wielkanocne. Co ciekawe, wziął w nich udział zespół folklorystyczny “Spod strzechy”, który w trakcie warsztatów pięknie zaprezentował uczniom muzykę i pieśni kujawskie. Prowadząca Agata Kubajka omówiła i zaprezentowała techniki tworzenia tradycyjnych palm wielkanocnych. Podczas warsztatów uczestnicy wykonali tradycyjne palmy wielkanocne z bukszpanu, trzciny wodnej, gałązek wierzbowych z baziami oraz kłosów zbóż. Własnoręcznie zrobione kolorowe kwiaty z bibuły i krepiny sprawiły, że każda palma była niepowtarzalnie piękna.

W trakcie warsztatów uczestnicy nie tylko wykonali palmy, ale również dowiedzieli się jakie były tradycje i zwyczaje związane z palmami wielkanocnymi. Własnoręcznie wykonane na zajęciach palmy uczestnicy zabrali ze sobą do poświęcenia w Niedzielę Palmową. Była to wspaniała lekcja tworzenia rękodzieła a zarazem nawiązanie do tradycji wielkanocnych.

Po ciężkiej i owocnej pracy nadszedł czas na zasłużony posiłek. Uczniowie udali się wobec tego do restauracji Wajcha, by tam posilić frytkami i przepyszną lemoniadą domowej roboty 🙂

A na deser wystawa multimedialna “Wahadło Czasu”. Opowiada ona o historii i tradycji Brześcia Kujawskiego od neolitu po czasy współczesne. Dzieje Brześcia Kujawskiego prezentowane są na tle historii regionu i Polski. Uczniowie z przejęciem oglądali wystawę. Multimedialna  pozwoliła im na przenoszenie się w czasie, samodzielne odkopywanie zabytków archeologicznych, podglądanie dawnych światów i nasłuchiwanie ich odgłosów. Zastosowane aplikacje multimedialne uatrakcyjniły odbiór informacji i wiedzy oraz ułatwiły jej przyswojenie.

Bogatsi o nowe doświadczenia i wiedzę wróciliśmy do szkoły 🙂

Ewa Jackowska

Skip to content