II dzień rekolekcji wielkopostnych w Małym Długoszu – 12.04.2022

Dziś ksiądz Rekolekcjonista zabrał nas w wirtualną podróż do Ziemi Świętej – miejsca narodzin, życia, śmierci i zmartwychwstania Pana Jezusa. Na satelitarnej mapie odczytywaliśmy rzeki, morza i miasta Palestyny. Na zdjęciach poznawaliśmy świątynię jerozolimską (a tak naprawdę mur, który po niej pozostał) i meczet muzułmański, które były zbudowane na biblijnej górze Moria – miejscu, gdzie Abraham miał ofiarować Bogu swojego syna Izaaka. Dowiedzieliśmy się, że w Jerozolimie mieszkają wyznawcy trzech wielkich religii: chrześcijanie, żydzi i muzułmanie. Mogliśmy zobaczyć także ich oryginalne nakrycia głów. Ksiądz Paweł wyświetlił nam ulice Jerozolimy, po których Pan Jezus, dwa tysiące lat temu szedł z krzyżem. Ta dzisiejsza nauka bardzo nam przybliżyła te odległe miejsca i wydarzenia z nimi związane, które już niedługo będziemy przeżywali w naszych kościołach.

Drugą rekolekcyjną stacją dla klas 1-3 były odwiedziny w Muzeum Diecezjalnym. Na wejściu zaskoczyła nas piękna panorama na drugi brzeg Wisły, oglądana przez przeszklone ściany tego nowoczesnego budynku. Potem przywitał nas imponujący posąg z głową króla Władysława Jagiełły. Zwiedziliśmy pomieszczenia na parterze i dwóch piętrach. Dzieciom najbardziej podobał się skarbiec z zabytkowymi kielichami, monstrancjami, relikwiarzami a także sala misyjna, w której obejrzeliśmy film z pracy misyjnej naszych włocławskich kapłanów. Wśród eksponatów malarskich, dzieci klas pierwszych rozpoznały piękny obraz przedstawiający Ojca Miłosiernego z biblijnej przypowieści i nieco przeraziły się słynnym obrazem Caravaggiego „Niewierny Tomasz”. Na tym obrazie niedowierzający Apostoł przez włożenie ręki do boku Jezusa Zmartwychwstałego chciał się przekonać, czy to naprawdę On. Swoją wymowę miały także sale poświęcone błogosławionemu biskupowi Michałowi Kozalowi, męczennikowi z Dachau oraz sala poświęcona pamięci już bardziej nam znanego, błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego. Czas spędzony w Muzeum okazał się bardzo wartościowy i ciekawy. Niektóre dzieci już planowały kolejne odwiedziny z Rodzicami.

s. Maria Kowalik

 

Skip to content