“Entliczek pentliczek…”

„Czytanie książek to
najpiękniejsza zabawa
jaką sobie ludzkość wymyśliła”
Wisława Szymborska

25 kwietnia 2022 r. odbył się III Konkurs Recytatorski „Brzechwa i Tuwim dzieciom”, który został zorganizowany z okazji Światowego Dnia Książki.

Celem konkursu było popularyzowanie twórczości Jana Brzechwy i Juliana Tuwima, zachęcanie do wspólnego czytania z dziećmi literatury polskiej, w tym poezji, rozwijanie zdolności recytatorskich, zainteresowanie wierszami, umożliwienie dzieciom zaprezentowania swoich umiejętności recytatorskich na forum społeczności przedszkolnej.

Konkurs miał formę prezentacji dowolnie wybranego wiersza z twórczości Jana Brzechwy lub Juliana Tuwima przez dzieci 3, 4, 5 i 6-letnie. Zmagania dzieci miały charakter dwuetapowy. W eliminacji wewnątrzgrupowej wychowawca każdej grupy wiekowej typował 3 uczestników, którzy mogli zaprezentować swoje umiejętności przed szerszą publicznością.

Zmagania dzieci oceniało jury w składzie: ksiądz Sebastian Tomczak – wicedyrektor przedszkola, pani Marlena Chmielewska – logopeda i pani Natalia Jaworska – nauczyciel języka angielskiego.

Konkurs wzbogaciła obecność szczególnego gościa – pani Sławomiry Lewandowskiej – z zamiłowania bibliotekarki, pracującej w Dużym Długoszu. Pani Sławomira przybliżyła dzieciom zawód bibliotekarza oraz w zabawny sposób przedstawiła wiersz Jana Brzechwy „Entliczek pentliczek”.

Wszystkie dzieci odważnie i bez tremy przedstawiły wybrane wiersze. Po burzliwej naradzie jury odbyło się uroczyste wręczenie nagród. A oto wyniki konkursu:

Mistrz recytacji:

W grupie 3-latków: Franciszek Orliński

W grupie 4-latków: Liliana Błaszczyk

W grupie 5-latków: Wojciech Chodoła

W grupie 6-latków:

I miejsce – Helena Brzezińska

II miejsce – Piotr Kotwicki

III miejsce – Emilia Wałęza

Jury wyróżniło występ Liliany Błaszczyk przyznając jej tytuł “Arcymistrza recytacji”.

Gratulujemy wszystkim dzieciom i życzymy dalszych sukcesów, ciągłego rozwoju i zachęcamy do udziału w kolejnych inicjatywach.

Podziękowania kierujemy także do rodziców za wspaniałe przygotowanie dzieci do konkursu.

Justyna Paczkowska

 

Skip to content