Pierwsza Komunia Święta

Uroczysty dzień komunii, jest największą mą radością,
Jezus żywy w moim sercu, dziś objawił miłość swą.

Dnia 21 maja 2022 roku w Bazylice Katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Włocławku, uczniowie klas trzecich przystąpili do Pierwszej Komunii Świętej. Przez cały rok dzieci przygotowywały się do tego ważnego momentu, aby odpowiedzieć na Jezusowe zaproszenie do przyjmowania Go w sakramencie Eucharystii. Dzień wcześniej przed uroczystością miała miejsce pierwsza spowiedź święta, podczas której uczniowie oczyścili swoje serce i przyjęli Jezusowe przebaczenie przez pośrednictwo zasiadających w konfesjonałach kapłanów.

Mszę Świętą pierwszokomunijną sprawował ks. Michał Krygier – proboszcz katedry wraz z kapłanami pracującymi w Zespole Szkół Katolickich im. ks. Jana Długosza: księdzem dyrektorem Jackiem Kędzierskim, księdzem wicedyrektorem Sebastianem Tomczakiem, księdzem prefektem Adamem Zielińskim oraz zaproszonym gościem. Ksiądz Proboszcz wygłosił homilię, w której przy pomocy wielu rekwizytów zachęcał dzieci do troski o przyjaźń z Jezusem Eucharystycznym, do czujności, by serce oczyszczone w sakramencie pokuty mogło być jak najdłużej mieszkaniem samego Boga. Oprawę muzyczną podczas Eucharystii zapewnił zespół Jordan ze Zduńskiej Woli.

Komunia Święta pogłębiła relację dziecka z Bogiem nawiązaną już podczas chrztu świętego. Dlatego pierwsze słowa dziękczynienia i taniec na uwielbienie, dzieci skierowały do Pana Boga. Dziękowały także kapłanom, przez których ręce otrzymały dwa bardzo ważne sakramenty. Nie zabrakło ciepłych i wzruszających podziękowań dla rodziców za dar życia, wychowania i przekazanej wiary i przygotowanie komunijnej uroczystości. Dzieci wyróżniły również tych, którzy wspomagali rodziców w tym ważnym dziele: wychowawców, katechetów, chrzestnych i dziadków. W przeżywanie tej wyjątkowej Liturgii zaangażowani byli wszyscy uczniowie poprzez czytania, śpiew psalmu, modlitwę wiernych, procesję z darami, taniec liturgiczny. Na ich twarzach widać było skupienie i radość.

Na zakończenie uroczystości głos zabrał ksiądz Dyrektor, który gratulując dzieciom pierwszego spotkania z Jezusem Eucharystycznym, podziękował jednocześnie rodzicom
za decyzję posłania dzieci do szkoły, w której tak ważne jest wychowanie w duchu katolickim.

Chcę, byś w moim serce Panie Jezu gościł,
Prowadząc mnie drogą wiary i miłości.
Powierzam Ci Panie całe życie moje,
Bo odtąd me serce będzie zawsze Twoje.
Niech się trudnościami nigdy już nie trapię,
Jesteś Panie ze mną, więc wszystko potrafię!

s. Maria Kowalik

 

 

Skip to content