Wielkie talenty, niesamowite zawody

Zniesienie sanitarnych restrykcji związanych z pandemią Covid-19 otworzyło przed nami wiele drzwi. Do jednych z nich zapukali rodzice z grupy „Iskierki”, którzy zechcieli odwiedzić pięciolatki i opowiedzieć o swoich niezwykłych zawodach.

Pierwszym gościem był pan Kamil Łączyński, który zaprosił dzieci na szkolą salę gimnastyczną. Wszyscy przebrani w wygodne stroje gimnastyczne mogli przystąpić do zajęć. Dzieci posłuchały czym zajmuje się tata Antosia i mogły też zadać nurtujące je pytania. Następnie przystąpiliśmy do rozgrzewki, gdyż jest to istotny element profilaktyki urazów przy uprawianiu sportów amatorskich i profesjonalnych. Pan Kamil przeprowadził dzieci przez takie zadania fizyczne, jakich doświadczają zawodowi koszykarze. W ćwiczenia wpleciony był element rywalizacji, współpracy oraz oczywiście zabawy. Zwieńczeniem spotkania z panem Łączyńskim był konkurs rzutów do kosza oraz wspólne zdjęcie.

„Iskierki” gościły również panią Kalinę Ciesielską, którą doskonale znają ze spotkań w naszym Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej. Mama Nadii rozpoczęła spotkanie od krótkiej pogadanki oraz pokazu stroju kujawskiego. Dzieci doskonale już znają nasz region i bezbłędnie opowiadały o barwach kujaw, naszych pięknych zwyczajach oraz o charakterystycznych i najważniejszych polskich tańcach. Najatrakcyjniejszym elementem spotkania było projektowanie własnych damskich i męskich elementów stroju kujawskiego – dziewczynki przygotowywały sukieneczki z haftami, a chłopcy nakrycie głowy.

Dzieci były również pod wrażeniem spotkania z diagnostą laboratoryjnym. Pani Paulina Augusiak przyniosła do naszego przedszkola naprawdę sporą część swojej pracowni: mogliśmy obejrzeć z bliska mikroskop, pipety, probówki, szkiełka, kapilary szklane z zatyczkami i wiele innych. Dla wielu dzieci było to pierwsze spotkanie z takim zawodem, dlatego całe zajęcia obserwowały z dużym zaciekawieniem. Przedszkolaki dowiedziały się, jak pobiera się krew oraz co później się z nią dzieje. W trakcie pokazu dzieci mogły same za pomocą pipet przenosić płyn imitujący krew, rozcierać go na szkiełkach do badania pod mikroskopem.

Naszą grupę odwiedził też gość spoza grona rodziców, pan Mateusz Pałucki, który zajmuje się ogrodnictwem. Dzieci miały okazję poznać maszyny, którymi pracuje ogrodnik oraz posadzić wspólnie roślinki, które zdobiły wielkanocny stół. Wspólnie zastanawialiśmy się, jak dbać o rośliny oraz dlaczego są dla nas tak ważne.

Mam nadzieję, że były to spotkania inspirujące do poszukiwań różnych zainteresowań oraz pasji. Dzieci w naszym przedszkolu są wspaniałymi gospodarzami i kochają gości. Mam nadzieję, że w najbliższym czasie pojawi się więcej ochotników do opowiedzenia o swoich zawodach i talentach.

Ksenia Pałucka

 

Skip to content