Najbardziej lubił nasturcje …

… ze wspomnień jego współpracowników i podwładnych wyłania się obraz człowieka zawsze otwartego na innych, chętnie służącego radą i pomocą; wielkiego człowieka, który najbardziej lubił zwykłe nasturcje…

Grzegorz Polak – Najbardziej lubił nasturcje. Nieznane fakty z życia Prymasa Wyszyńskiego

Podczas lekcji plastyki uczniowie szkoły podstawowej wykonali dowolną techniką obrazy przedstawiające ulubione kwiaty bł. kardynała Stefana Wyszyńskiego – nasturcje. Lekcja była także wyjątkową okazją do przypomnienia młodzieży długoszowskiej związku bł. kardynała z Włocławkiem oraz Jego wyjątkowego życiorysu.

Wystawa została zorganizowana w 41. rocznicę śmierci bł. kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz w jego pierwsze wspomnienie liturgiczne w Kościele w Polsce. Temu wydarzeniu towarzyszyło także wysianie nasion ulubionych  kwiatów bł. kardynała – nasturcji przez ks. dyrektora oraz przedstawicieli społeczności szkolnej. Kwiaty były pielęgnowane w szkole przez wolontariuszy skupionych w Szkolnym Kole Wolontariatu Mały Książę, a w dniu 23. czerwca 2022 roku zostały postawione przy pomniku. Pomnik z wizerunkiem bł. Stefana Wyszyńskiego w przestrzeni naszego miasta znajduje się od  12 maja 1996 roku. Usytuowanie pomnika ma charakter symboliczny, znalazł się on bowiem pomiędzy dwoma obiektami, z którymi bł. Stefan Wyszyński związany był w czasie swoich włocławskich lat – katedrą i seminarium. Głównym elementem pomnika jest rzeźba autorstwa Stanisława Mystka, przedstawiająca bł. Stefana Wyszyńskiego w stroju biskupim, trzymającego w ręku wiązankę róż. Rzeźba ustawiona jest na cokole obłożonym brązowym marmurem, ten z kolei znajduje się na dwustopniowym postumencie. Na cokole znajduje się herb kardynała oraz inskrypcja: “Stefanowi Kardynałowi Wyszyńskiemu Kapłanowi Włocławskiemu – Diecezja. 12 maja 1996”.

Bożena Sobierajska – pomysłodawca i realizator przedsięwzięcia

Skip to content