Wycieczka integracyjno-edukacyjna z okazji Dnia Chłopaka w kl. 5b i 8b SP

Z okazji Dnia Chłopaka klasy 5b i 8b wraz z wychowawcami – p. Emilią Chodołą i p. Sylwią Pietrzak udały się na wycieczkę integracyjno-edukacyjną. Celem wyprawy okazały się atrakcje zlokalizowane w Starym Brześciu – multimedialna wystawa i labirynt.

Multimedialna wystawa umożliwiła podróż w czasie, samodzielne odkrywanie zabytków archeologicznych i podglądanie dawnych światów. Ciekawą atrakcją wystawy była bez wątpienia komnata księżnej Eufrozyny – matki Władysława Łokietka – z tronem i grą. Na średniowiecznym straganie, na którym spotkaliśmy szewca, rzeźnika czy winiarza, usłyszeliśmy o tajnikach ich fachu. Naszą uwagę zwróciły też jednostki miar i wag. Były one zupełnie inne niż dziś. Bardzo interesującą częścią wystawy była ta poświęcona folklorowi. Obejrzeliśmy i posłuchaliśmy opowiadań dotyczących zwyczajów panujących na Kujawach. Graliśmy w grę sprawdzającą znajomość gwary kujawskiej i układaliśmy stroje ludowe z gotowych elementów. Niektórzy uczyli się nawet podstawowych kroków kujawiaka.

Historia przemówiła do nas w sposób szczególny, gdy za sprawą wehikułu wkroczyliśmy na uliczkę żydowską. Jej ówcześni mieszkańcy opowiedzieli nam o swoich przeżyciach wojennych. Na wystawie znaleźliśmy także przedział wagonu kolei wąskotorowej i wyruszyliśmy w podróż z Włocławka do Brześcia. Oglądaniu wystawy towarzyszył duch rywalizacji, gdyż podzieleni na drużyny szukaliśmy wśród eksponatów i multimedialnych prezentacji odpowiedzi do krzyżówek.

Druga atrakcja – kukurydziany labirynt – dała nam możliwość sprawdzenia naszych umiejętności geograficznych i historycznych. Była też świetną okazją do integracji zespołów. Wewnątrz labiryntu umieszczono bowiem punkty kontrolne, które należało odnaleźć i odpowiedzieć na pytania związane z początkami chrześcijaństwa i Polską Piastów. Rozwiązania umieszczaliśmy na karcie zabawy.

To był naprawdę udany wyjazd! Będziemy go z pewnością wspominać jako jeden z lepszych, jakie udało się wspólnie zorganizować. Za pomoc w organizacji wyjazdu dziękujemy p. Elizie Kaczorowskiej.

E. Chodoła i S. Pietrzak

 

Skip to content