“Piękna muzyka pobrzmiewa w koło…”

Tylko wtedy ma muzyka każdego narodu trwałą wartość, jeśli rozwija się na podłożu muzyki ludowej, jeśli wchłania w siebie pierwiastki pieśni ludowej.”
[Józef Reiss]

Co to jest muzyka, co to są dźwięki? Jaka jest nasza ulubiona piosenka? Czy muzyka jest wszędzie? Jakie dźwięki otaczają nas w przyrodzie? Jakie dźwięki wydaje nasze ciało? O tym dzisiaj dzieci usłyszały podczas obchodów z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki, który przypada na 1. października. To piękny dzień, który przypomina o muzyce, zachęca do muzykowania, słuchania koncertów, które w tym właśnie czasie organizowane są w różnych częściach  naszego kraju. Muzyka łączy ludzi niezależnie od tego, ile mają lat, kim są, skąd pochodzą, muzyka buduje więzi międzypokoleniowe, tzn., że muzyką interesują się i dzieci, i dorośli.

I my dzisiaj właśnie zaprzyjaźniliśmy się z muzyką polską – a było to możliwe dzięki Zespołowi Pieśni i Tańca o jakże wdzięcznej nazwie „Wrzos”.  Zespół jest laureatem wielu konkursów, za swoje osiągnięcia artystyczne Zespół odznaczony został m.in. medalami Wojewody Kujawsko-Pomorskiego, Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Prezydenta Miasta Włocławek.  Wielokrotnie występował w kraju i za granicą – Francja, Niemcy, Litwa, Szwajcaria, Czechy, Słowacja, wyspa Bornholm. Rok temu Zespół obchodził swoje 30-lecie. We wrześniu 2022 r. podczas Ogólnopolskiego Przeglądu Artystycznego Ruchu Seniorów „ARS”, Zespół otrzymał nagrodę Grand Prix.

Stroje kujawskie, piękne mocne męskie i damskie głosy, śpiew oraz taniec skupiły uwagę dzieci. Dzieci w poszczególnych grupach uczestniczyły dodatkowo w zajęciach muzyczno–ruchowych.

Cieszymy się, że możemy wspierać i wychowywać dzieci w oparciu o wartości kulturowe.

Karolina Szortyka

Skip to content