„Origami – trudna sztuka, w niej zabawa i nauka”

Samoloty, łódki, zwierzątka, domki – z papieru można zrobić różne cuda. A wszystko za sprawą japońskiej sztuki składania papieru, zwanej origami. W naszym przedszkolu już po raz czwarty obchodziliśmy Światowy Dzień Origami, który przypada 24 października.

Sztuka origami zasługuje na szczególne miejsce w pracy z dziećmi zarówno w przedszkolach, jak i w edukacji wczesnoszkolnej, gdyż uaktywnia mózg oraz pomaga w nauce matematyki i geometrii. Ćwiczy ponadto precyzję, sprawność manualną, koncentrację uwagi, orientację przestrzenną oraz umiejętność wykonywania zadań w ściśle określonej kolejności.

Z okazji Dnia Origami każda grupa przedszkolna wykonała papierową składankę, dostosowaną do wieku i możliwości dzieci. Na zajęciach wykorzystywaliśmy papierowe kółeczka, kwadraty i prostokąty. Przedszkolaki wysłuchały też krótkiej i zabawnej historyjki o kaczuszce Omi, z książki A. Frączek i D. Dziamskiej pt. „Origami z wierszykami”, obejrzały gotowe, mniej lub bardziej skomplikowane prace wykonane tą techniką oraz książki z instrukcjami, jak krok po kroku wykonać papierowe modele zwierzątek.

Zajęcia upłynęły nam w twórczej atmosferze, pełnej radości i skupienia.

                                                                                                                    Marta Antczak

Skip to content