Pielęgnujemy piękne tradycje

„Drodzy chłopcy i dziewczęta, wy jesteście nadzieją ludzkości.
Niech miłość Chrystusa rozszerzy się dzięki wam
na wasze otoczenie, na wasze rodziny i na cały świat”
Święty Jan Paweł II

Niesamowite spotkanie: dziecko i osoba dorosła. List – okazja do rozmowy. Zanikająca w dzisiejszych czasach tradycja pisania listów, wysyłania pocztówek i kartek świątecznych skłania nas, nauczycieli do przekazywania wiedzy najmłodszym na ten temat. Pocztówka posiada piękną historię. Jej polską nazwę wymyślił Henryk Sienkiewicz. Produkcja tzw. otwartych listów była możliwa dzięki wydawnictwom tj. Krakowski Salon Malarzy Polskich czy „Polonia”. Dzisiaj korespondencję zastępują e-maile i sms-y, jednak forma ta nigdy nie dorówna wartości artystycznej motywów sakralnych i ludowych, jakie można było odnaleźć na dawnych pocztówkach. My również chcielibyśmy, aby nasi wychowankowie przykładali wagę do tradycji, dlatego też przy okazji wycieczki do Urzędu Pocztowego, grupa dzieci 4-letnich „Obłoczki” wraz z wychowawcami postanowiła wysłać pocztówkę do Księdza Biskupa Krzysztofa Wętkowskiego. Uważamy, że nieocenioną wartością jest to, gdy dziecko napotka na swej drodze mądrego nauczyciela. Dobrym jest także, gdy nauczyciel może nauczyć się czegoś od swego ucznia. Dlatego cieszymy się niezmiernie, że Ksiądz Biskup sprawił dzieciom niespodziankę w formie nadesłanego do naszego przedszkola listu, a sam, dzięki korespondencji miał okazję do rozmowy z najmłodszym pokoleniem i uśmiechu.

Karolina Szortyka

Skip to content